O Vánocích převládá konzum nad duchovnem. Jen třetina lidí se chystá do kostela

Pátek je posledním pracovním dnem před vánočními svátky. Na zlatou neděli vyvrcholí advent, tedy období očekávání příchodu křesťanského Spasitele. Většina lidí se ovšem místo rozjímání nechává pohltit nákupní horečkou. Touha obdarovat své blízké k Vánocům nicméně patří už dlouho.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoční trhy

Vánoční trhy | Foto: Tomáš Adamec

„Říkává se, že původní obsah Vánoc je křesťanský, narození Ježíše Krista. Ale můžeme se na to podívat i tím způsobem, že Boží vtělení, to, že od Boha přišel Spasitel, že to je vlastně dar Boží štědrosti,“ míní religionista a teolog Ivan Štampach.

Staří křesťané se prý rozhodli vyjádřit vděčnost a oplatit tento dar tak, že se chovali štědře ke svým bližním. Z toho pak vznikla u různých křesťanských národů tradice obdarovávat se na Štědrý den večer nebo na Boží hod vánoční ráno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Religionista a teolog Ivan Štampach si myslí, že k Vánocům patří i velké nákupy

„To dobré na velkém nakupování před Vánocemi je to, že se lidé snaží prostě udělat radost, asi především svým dětem a i dospělí lidé navzájem, v rodině, vůči přátelům a podobně. Ale samozřejmě když se Vánoce redukují jenom na nakupování, jenom na to obstarávání, tak to je trošku málo,“ říká Štampach.

Podle průzkumu společnosti STEM se letos chystá na půlnoční mši do kostela jen o něco více než třetina Čechů. Vánoce ale mohou mít duchovní význam i pro ateisty. Akcentují totiž rodinu a vedou k zamyšlení.

„Myslím, že nějaké vnitřní povědomí, že by případně na té víře něco mohlo být, je i u lidí, kteří nejsou členy křesťanských církví a nějak víru nevyznávají a nepraktikují. Jsou takové příležitosti, které vedou k tomu, že si člověk v sobě tyhle myšlenky oživí,“ vysvětluje Štampach.

Předvánoční shon vrcholí. Adventní doba má být ale ztišením

Číst článek

Dodává, že zatímco návštěva kostela jednou za rok na Vánoce je pro mnohé tradicí, pravidelně dochází do na bohoslužby všech církví jen asi tři procenta obyvatel.

Některé společnosti, například ta americká, jsou citlivé na veřejné projevy týkající se náboženského významu Vánoc. Štampach je přesvědčen, že stát by měl být ve svých oficiálních projevech konfesně neutrální a respektovat, že někteří lidé Vánoce neslaví. Běžní lidé si ale podle něj nemusejí dělat starosti.

Jan Richter, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme