Deseti tisíce lidí za slunečného dopoledne přivítali papeže Františka přijíždějícího v papamobilu nadšeným burácením. Papež se po cestě k pódiu několikrát zastavil, aby políbil nemluvňata.
Při proslovu František žasl nad rozmanitostí obyvatel země, v níž se hovoří zhruba 800 jazyky. Poznamenal, že tato pestrost musí být „výzvou pro ducha svatého, který vytváří harmonii v různosti“.
Nejdelší cesta Františkova pontifikátu potrvá do 14. září, kdy se očekává papežův návrat do Vatikánu. Hlavním tématem návštěvy v Indonésii bude zřejmě mezináboženský dialog.
„V našem podhoubí legitimizujeme násilí na ženách a i církve v tom hrají svou roli tím. Pak ty ženy žijí ve vynucených vztazích. Těžko hledají cesty, jak se dostat z násilí," říkají Pastoral Brothers.
Vhodného kandidáta na olomouckého arcibiskupa hledal více než dva roky apoštolský nuncius se svými spolupracovníky. Ze tří nejvhodnějších kandidátů byl papežem Františkem vybrán Josef Nuzík.
Členové Kapličkářů si nejdřív vyberou ze seznamu menších chátrajících svatostánků a poté vlastními finančními prostředky, silami a nadšením jednotlivé stavby opravují.
Podle psycholožky Pavly Koucké je víra v Ježíška založená na důvěře v rodiče, ale zároveň dítěti poskytuje imaginární svět. Lucie Machutová oponuje tím, že vidí Ježíška jako symbol konzumu.
„Já jsem fakt zatracanej smolař,“ pomyslí si Josef, když na chvíli odloží sekeru. Je z krve Davidovy. Potomek krále. Ale do pohodlného života na královském dvoře má fakt daleko.
O tom, zda patří symboly, jako stromeček, jesličky, andělé či hvězdy, do veřejných prostor nebo zda mohou být diskriminační, diskutovali v Pro a proti sociolog Stanislav Biler a teolog Jan Jandourek.
Náboženství stmeluje komunity a udržuje tradice napříč staletími. Co se s ním ale stane, pokud tyto komunity zaniknou nebo začnou věřit v něco jiného? Typickým příkladem je křesťanství v Evropě.
Na náměstí Jesliček nestojí tradiční rozsvícený strom. Přes zátarasy se turisté do rodiště Ježíše Krista ani nedostanou. A místní prý skrze smutek a bolest za umírajícími lidmi v Gaze slavit nemůžou.
Zpráva vatikánského doktrinálního úřadu, jejíž podrobnosti byly v pondělí zveřejněny na stránkách Vatican News uvádí, že takové požehnání bude s výhradami povoleno.
Lidé si mohou pro betlémské světlo dojít do kostelů, skautských kluboven, knihoven a dalších veřejných místech po celé republice. Skauti ho během adventu tradičně rozdávají už více než 30 let.
Aby byl ve Svaté zemi mír, je potřeba, aby Izraelci i Palestinci ustoupili ze svých nároků. To je podle zástupce jedné z menších křesťanských církví v Jeruzalémě jediná cesta k ukončení konfliktu.
V katolické církvi mohou vymítání ďábla praktikovat jen biskupové či kněží, kteří dostali od biskupa pověření. Orlita se podle svých slov stal exorcistou před zhruba 15 lety.
Rozsáhlou zprávu o zneužívání v církvi předložil v parlamentu španělský ombudsman. Je to historicky první zpráva tohoto druhu v zemi a začíná se řešit, kdo by měl zaplatit odškodnění obětem.
Letošní valné shromáždění synody katolické církve provázejí mimořádná očekávání. Mají se radit o reformách, které mají podle papeže Františka vést k tomu, že církev bude otevřená všem.
Otevřené násilí se změnilo v podivnou zákopovou válku, která občas znovu přeroste v násilné střety. Kukijové mluvili o státním terorismu, meiteiští politici o narušování pořádku a výrobě opia.
Besedě předcházela společná modlitba, navázala na ni mše svatá, po které ještě diskuse pokračovala, uvedl mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.
Podle Halíka je třeba zpochybnit, že jsou v dnešní společnosti dvě pevné kategorie: věřící a nevěřící. „Mezi těmi věřícími je obrovská škála různých postojů,“ říká.
Manželství pro všechny. Téma konečně doputovalo do Sněmovny, nad jeho dalším osudem ale zůstávají stále otazníky. Nápad má totiž své příznivce, ale i odpůrce.
V místě, kde dnes stojí kostel, stávala družstevní drůbežárna. Věřící založili spolek, a kostel, který byl nejdřív kaplí, si v podstatě postavili sami.
Před vchodem do evangelického kostela ve vídeňské čtvrti Simmering vlaje duhová vlajka. Kostel založil sudetský němec vyhnaný z Brna. Teď ho vede farářka Anna Kamplová z Nové Paky.
Jeden z školních obvodů v americkém Utahu zakazuje na školách bibli. Činí tak na protest republikánské vládě, která zakázala některé knihy o sexuální orientaci.
Synod českobratrské církve souhlasí s možností požehnání svazků lidí stejného pohlaví, pokud o to požádají. Synod vnímá, že názory na tuto otázku nejsou v církvi jednotné.