Vyhubily neandrtálce sopečné erupce?

Vyhynutí neandrtálců může souviset s erupcemi vulkánů, které do Evropy a západní Asie přinesly „sopečnou zimu“.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Erupce sopky Eyjafjallajökull

Erupce sopky Eyjafjallajökull | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Henrik Thorburn

S touto hypotézou přišli ruští archeologové, kteří už dvě dekády studují život neandrtálců z kavkazské jeskyně Mezmajskaja. Chemická analýza sedimentů ze dna jeskyně nyní odhalila přítomnost dvou různých typů sopečného popela, který pochází z doby před 40 000 až 45 000 let. Popel vypovídá o tom, že v západní Asii tehdy došlo k nejméně dvěma masivním sopečným erupcím. Známek činnosti neandrtálců po první erupci ubývá a po druhém výbuchu už z jeskyně docela mizí. V klíčovém období však nebouřily jen asijské sopky – další studie uvádějí, že před 40 000 let došlo k velké erupci také v Itálii.

Archeologové se domnívají, že nejméně tři masivní sopečné erupce zastínily oblohu velkým množstvím popela a přinesly tak „sopečnou zimu“. A není to jen hypotéza – zrnka pylu z Mezmajské jeskyně vypovídají o tom, že oblast Kavkazu před 40 000 let zasáhlo extrémně chladné a suché podnebí. Pro malé populace neandrtálců to mohlo znamenat rozsudek smrti. Moderní lidé Homo sapiens přežili díky geografické šťastné náhodě: před 40 000 let obývali především Afriku a výběžek jihozápadní Asie, kam se oblaka sopečného prachu nedostala.

První rekonstrukce podoby neandrtálce (Hermann Schaaffhausen, 1888) | Foto: public domain

Sopečná činnost zřejmě nebude jediným důvodem zániku neandrtálců, kteří na Gibraltaru přežívali ještě 12 000 let po období sériových výbuchů. Studie ruských archeologů je však první, která přináší přesvědčivé důkazy o souvislosti mezi zmizením neandrtálců a sopečnými erupcemi.

Zdroj: Current Anthropology, New Scientist, Discovery News

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme