Ohnivá podívaná připomněla výzvy, kterým čelí země se 400 000 obyvatel. Vědci varují, že erupce na poloostrově Reykjanes by se mohly neustále opakovat po desetiletí, ba dokonce staletí.
Tříměsíční erupce sopky Cumbre Vieja změnila tvář ostrova La Palma k nepoznání. Kde byl dříve borovicový les, banánové plantáže, vinice a dokonce několik vesnic, je dnes jen obrovské lávové pole.
Podle Rappricha erupci umocnila slaná voda, která se dostala do kontaktu s magmatem. Globálního zastavení letecké dopravy se ale podle vulkanologa obávat nemusíme. Problémy budou pouze lokální.
Výbuch z pátku na sobotu byl nejsilnější od roku 2018, kdy exploze vyvolala ničivou vlnu tsunami. Zpustošila pobřeží indonéských ostrovů Jáva a Sumatra.
Severokorejský supervulkán Pektusan se probouzí k životu. Podle vědců ale nejde o další z výmyslů severokorejské propagandy. Naopak, sto let spící sopka podle geologů hrozí výbuchem, který může mít katastrofální dopady na globální klima. Nebezpečí bere vážně i severokorejská vláda, která už poněkolikáté umožnila západním odborníkům, aby na výzkumech spolupracovali s místními vědci.
Z islandské sopky Bárdarbunga dnes začalo unikat menší množství lávy, proto se letecké úřady rozhodly vyhlásit nejvyšší stupeň varování a lety nad oblastí zakázaly. Po několika hodinách ale červený, tedy nejvyšší stupeň odvolaly. Aktuálně opět platí oranžový, který je druhý nejvyšší.