Výrobci musí tvrzení o účinnosti potravinových doplňků podložit klinickou zkouškou

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila pokutu více než milion korun společnosti Walmark za to, že v teleshoppingu na Nově propagovala svůj preparát Proenzi 3+. A 800 tisíc bude muset zaplatit firma Omega Altermed za reklamu na vitamíny Multimun v TV Barrandov. Spotřebitelé prý byli v těchto případech uvedeni v omyl - takovou propagaci totiž zakazuje zákon o reklamě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lékárna, zimní sortiment

lékárna, zimní sortiment | Foto: Eva Odstrčilová

Tuzemský dozorový orgán tak postupuje v linii s čerstvou legislativou Evropské unie, která vstoupí v platnost na přelomu roku a která velmi výrazně omezuje možnosti propagace potravinových doplňků.

Řada výrobců, ať už úmyslně nebo z neznalosti, nabízí podle imunobiologa z University of Louisville ve Spojených státech Václava Větvičky doplňky stravy, které vůbec nemají žádnou účinnost:

Přehrát

00:00 / 00:00

O regulaci propagace potravinových doplňků mluvil na Rádiu Česko imunobiolog z University of Louisville v USA Václav Větvička

„Určitá regulace je na místě. Ale tady se domnívám, že to je přesně to, kdy se zase ta dobrá vůle dostala až do extrému a pro některé to může být naprosto likvidační.“

Dosud musel výrobce potravinových doplňků napsat na výrobek, popřípadě internetové stránky nebo příbalové letáky, že se nejedná o lék, že doplněk neprošel schválením ministerstva zdravotnictví a v případě potíží se měl uživatel obrátit na svého lékaře.

Naopak výrobce mohl napsat, že výrobek pomáhá například imunitnímu systému nebo proti nachlazení.

„A to už nepůjde. Bude to smět mít jenom ten výrobce, který bude mít za sebou prokazatelně klinickou zkoušku,“ řekl ve Světě o deváté Rádia Česko Větvička.

Podle něj bude mít řada malých výrobců s klinickými zkouškami problém.

„Ta nejhorší myšlenka na tom je, že klinické zkoušky se budou muset dělat na zdravé populaci, a to je naprostá šílenost, protože když je někdo zdravý, tak k doktorovi nepůjde,“ je přesvědčen Větvička.

„A rozhodně k němu nepůjde dvakrát, aby si nechal na začátku a na konci odebrat vzorky a testovat je. To je prostě nemožné,“ upozornil imunolog s tím, že lidem se za testy platit nesmí a nemůžou mít ani žádné výhody.

Michaela Vydrová, Marta Vacková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme