Chorvatsko mění sazby DPH, od příštího roku tam zdraží potraviny a zlevní ubytování

Registrační pokladny v Chorvatsku budou přímo napojené na daňové úřady, a to už od příštího roku. Rozhodl o tom chorvatský ministr financí Slavko Linič. Zvýší se také DPH u potravin, zatímco některé služby by naopak měly být levnější.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hotel Punta - jeden z prvních hotelů ve Vodicích

Hotel Punta - jeden z prvních hotelů ve Vodicích | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Chorvatsko upravuje sazby DPH kvůli tomu, aby se vešlo do pásem stanovených Evropskou unií, kam vstoupí nejspíš 1. července příštího roku.

Změny se projeví v obou směrech. V pohostinství a cestovním ruchu klesne daň z 25 na 10 procent, což by mohlo výrazně zlevnit třeba ubytovací služby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaký dopad budou mít změny DPH v Chorvatsku, přiblížil redaktor Martin Dorazín

Naopak již tak vysoké ceny základních potravin ještě víc vzrostou. Chléb nebo mléko se totiž posunou z nulové sazby do pětiprocentní. Levnější by pak měly být mouka, olej či dětské potraviny, o tom se však ještě povedou politická jednání.

Od propojení registračních pokladen s daňovými úřady si vláda slibuje příjem pro státní kasu ve výši 130 milionů eur při nákladech necelých šesti milionů. Bude k tomu potřeba jen mírná úprava softwaru pokladny.

Jak třeba zjistila televize Al-Džazíra, dnes chorvatské kavárny deklarují naprosto minimální příjmy v hotovosti, protože dosud se registrují jen platby přes karty.

Pokladnami proti šedé ekonomice

Průměrná kavárna tak paradoxně vykazuje zisk 12 eur denně, obchody 13 a taxikáři jen 8 eur. Je tedy jasné, že provozovatelé nepřiznávají státu vše, co vydělají.

Obchodníci se pochopitelně změnám brání a tvrdí, že je úprava pokladen bude stát další peníze. Ministr financí Linič jim ovšem vzkázal, že kdo nemá 4000 kun, což je asi 12 tisíc korun, na registrační pokladnu, tak není podnikatel, ale sociální případ.

Význam registračních pokladen jako nástroje proti šedé ekonomice už pochopila řada zemí a například na Slovensku zabránily i uvedení pančovaného alkoholu na trh.

V Česku se o jejich zavedení mnohokrát debatovalo v roce 2006 už byl dokonce připravený příslušný zákon, z politických důvodů ale nikdy nevstoupil v platnost.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme