Elektronická evidence tržeb se nebude vztahovat na nevidomé a hluchoslepé podnikatele. V Česku jich je až 3 000. Vláda na návrh ministerstva financí rozhodla, že jim udělí výjimku.
Zatímco Česko ještě o zavedení elektronické evidence tržeb horečně diskutuje, v některých sousedních státech už tenhle systém funguje. Konkrétně v Rakousku platí povinnost pro obchodníky obstarat si registrační pokladnu od 1. ledna letošního roku. Rakouské argumenty zastánců i odpůrců EET jsou podobné těm českým.
Hned tři pro vládu klíčové normy mají na programu říjnové schůze poslanci. Jde o státní rozpočet, elektronickou evidenci tržeb a loterijní zákon. Jejich projednání ale nebude snadné, ani jedna z nich se nelíbí pravicové opozici. Debata o nich tak bude podrobná a hodně dlouhá.
Chřestýš je další projekt, který bude stejně jako Kobra bránit daňovým únikům v Česku. Ministr financí Andrej Babiš z Hnutí ANO tak pojmenuje projekt zavedení elektronických pokladen. Babiš se inspiroval v Chorvatsku.
V Chorvatsku teď zákazníci dostanou účtenku i v trafice. Před vstupem do Evropské unie Chorvaté totiž zavádějí registrační pokladny. Výběr daní díky nim vzrůstá. Teď se ale dozvěděli také trhovci, že jim stát výjimku nedá. Mnozí proti pokladnám protestují.
Na vládě se rozhořel spor o registrační pokladny. Snaží se je prosadit Svaz průmyslu a dopravy a také odboráři. Podle nich mají omezit daňové úniky. Vláda ale jejich zavedení odmítá. Náklady pro drobné podnikatele by prý byly příliš velké.
Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka chce zavést loterii s účtenkami z registračních pokladen. Slosování o ceny má zákazníky motivovat k tomu, aby účtenky za své nákupy sami vyžadovali. Podobný systém zavede letos na podzim po vzoru Tchai-Wanu na Slovensku Robert Fico. Ten slibuje losování každých 14 dnů a hlavní cenu ve výši 10 až 15 tisíc eur.
Registrační pokladny v Chorvatsku budou přímo napojené na daňové úřady, a to už od příštího roku. Rozhodl o tom chorvatský ministr financí Slavko Linič. Zvýší se také DPH u potravin, zatímco některé služby by naopak měly být levnější.
Kvůli metanolové aféře se v Česku stále častěji skloňuje i termín registrační pokladny. Jejich povinné zavedení by podle zastánců nápadu mohlo zlepšit kontrolu alkoholu v restauracích a obchodech. Třeba na Slovensku jsou registrační pokladny ze zákona povinností už 17 let.
Slovenská vláda marně hledá způsob, jak efektivně vybírat daně na spropitném. Obchodníci na Slovensku musejí od ledna spropitné vykazovat v registračních pokladnách. Číšníci ale často spropitné nepřiznávají a finanční správa naopak uděluje absurdní pokuty.
Podle názoru Svazu obchodu a cestovního ruchu by měla vláda ještě zvážit plány na zvýšení DPH a spravedlivější výběr daní zajistit spíše nástrojem, který před časem politické špičky odmítly, tedy registračními pokladnami. Registrační pokladny jsou však součástí komplexního projektu elektronického účetnictví, které si klade za cíl minimalizovat šedou ekonomiku.