Čínská ekonomika zpomaluje
Tempo růstu čínské ekonomiky ve druhém čtvrtletí mírně zpomalilo. Meziročně tak Čína od dubna do června posílila o 10,3 procenta po bezmála dvanáctiprocentním růstu v prvním čtvrtletí.
Pekingu se tak daří záměr zchladit alespoň do určité míry hospodářský růst a společně s tím i spekulace o možné bublině v realitním sektoru. Akciové trhy na zprávu o zpomalení, které bylo o něco výraznější než ekonomové očekávali, reagovaly dnes po ránu mírným oslabením.
Vrchní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš si myslí, že Čína bude i nadále pokračovat ve zpomalování, nebude ale nijak dramatické.
O zpomalení čínské ekonomiky diskutovali vrchní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš a hlavní analytik makléřské společnosti Capital Partners Josef Stoulil.
„Má zpomalování na rozdíl od mnoha vyspělých světových ekonomik ve svých rukách. K utahování měnových kohoutů sáhla proto, že se ekonomika už přehřívala. Na konci roku klidně může znovu pěnězovody povolit, rozjet fiskální expanzi a vrátit ekonomiku k potenciálnímu růstu,“ řekl Bureš.
Zpomalování tempa růstu čínské ekonomiky se už projevilo na burze v Šanghaji a Honkongu. Například čínský index Šanghaj Compozite byl za první pololetí výkonnostně jeden z nejhorších, klesl o 26 procent.
Podle hlavního analytika makléřské společnosti Capital Partners Josefa Stoulila má ale Čína stále obrovský potenciál. „Zásoba firem v Číně a klientská základna je veliká, takže akciové trhy mají stále obrovský potenciál, i když v poslední době poněkud zaostávají.“
Nicméně investoři se teď podle Stoulila kloní spíše k Brazílii a Indii a překvapivě i k Austrálii.
Kolaps zatím nehrozí
Experti stále častěji spekulují o přehřívání čínského realitního sektoru a o kolapsu, který v souvislosti s tím čínským bankám i celé ekonomice hrozí. Podle Bureše se to úplně vyloučit nedá, v horizontu půl roku až roku ale žádné nebezpečí nevidí.
Připomněl, že největší čínské banky jsou vlastněné státem a nemusí tam proto fungovat důkladná kontrola, jestli jsou úvěry poskytovány skutečně efektivně, nebo jestli jsou třeba na politickou objednávku. Čínská administrativa si ale tato rizika zřejmě uvědomuje a právě proto sáhla k utahování měnových kohoutů.
Analytik Stoulil vidí stále potenciál v čínském spotřebitelském sektoru, v zemědělství a v oblasti vzdělávání, kde má vláda velké plány. Nebál by se ani investice do telekomunikací nebo zelené energie.
Ekonom Bureš se domnívá, by se měl v Číně v budoucnu projevovat odklon od exportně orientované ekonomiky k ekonomice zaměřené více na domácí trh.
„Bude to určitě podmíněné reformami v sociálním systému, na trhu práce i v kurzovém režimu. Větší potenciál vidím v domácím trhu, v maloobchodu, než v tradičních čínských exportních odvětvích,“ dodal Bureš.