Členství Ruska ve WTO usnadní českým firmám vstup na tamní trh

Jedna dobrá zpráva pro české exportéry – Rusko se stane novým členem Světové obchodní organizace (WTO). Prezident Vladimir Putin v sobotu podepsal protokol o připojení země k organizaci a završil tak proces, který trval 18 let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva

Moskva | Foto: Marek Dlouhý

Země se plnoprávným 156. členem Světové obchodní organizace stane 30 dní od ratifikace smlouvy.

„Samozřejmě, je to určité větší otevření ruského trhu už i proto, že vstupem do WTO Rusko musí přizpůsobit svá cla, v některých oblastech výrazně vyšší, nežli jsou v rámci WTO,“ nastínil výhody ruského členství v této organizaci pro české exportéry František Masopust, výkonný ředitel Komory pro hospodářské styky se Společenstvím nezávislých států a pokračoval:

„Tím pádem máme větší naději se tam dostat, jsme konkurenceschopnější, a můžeme se tedy spíš uplatnit.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O členství Ruska ve WTO mluvil ve Světě o osmé František Masopust, výkonný ředitel Komory pro hospodářské styky se Společenstvím nezávislých států

Ruská vláda už oznámila, že začne od 1. září snižovat cla; do roku 2015 má vláda snížit dovozní cla v průměru na 6 procent ze současných 9,5 procenta. Kolik tím ale české firmy ušetří, je podle Masopusta těžké říct.

„Ruští analytici vypočítali, že v roce 2013 Rusko přijde o 310 miliard rublů. To znamená, to je slušný balík peněz, který samozřejmě negativně dopadne na státní pokladnu a také na ruské firmy. Ty patří k těm řekněme odpůrcům nebo kritikům vstupu do WTO, bojí se své malé konkurenceschopnosti ve srovnání s okolím,“ zmínil dále Masopust.

Přes obavy tamních firem by ale Rusko ve skutečnosti mělo na členství ve Světové obchodní organizaci vydělávat.

„Podle odhadu analytiků z Mezinárodního měnového fondu by se v krátkodobém horizontu měl navýšit hrubý hospodářský produkt Ruska o více než 3 procenta a dlouhodobě o 11 procent.“

„A pro nás by to měl být potenciální signál k tomu, že může kupovat naše technologie, které jsou pro něj mimořádně důležité už z toho pohledu, že jejich konkurenceschopnost v řadě odvětví je nízká,“ poznamenal František Masopust ve Světě o osmé.

Ondřej Černý, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme