Projekt Starlink patří společnosti Space X Elona Muska, který je blízký americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, a pro Ukrajinu a její armádu bránící se ruské agresi je životně důležitý.
Drony typu Šáhed, ale i jiných druhů byly zničeny v Charkovské, Kyjevské, Černihivské a dalších deseti oblastech, plyne z vyjádření ukrajinských vzdušných sil.
„Když už ztrácí hlavu někteří státníci a zaznívají výroky, které jsou velmi nešťastné a v neprospěch všech včetně USA, tak bychom měli nastoupit s pragmatickou politikou,“ míní Jaroslav Bžoch (ANO).
Úkolem těchto jednotek by podle britského deníku Guardian bylo zabránit budoucím možným ruským útokům na města, přístavy nebo na další ukrajinskou infrastrukturu.
Trump v posledním týdnu na Zelenského slovně útočil opakovaně. Ukrajinského lídra, který stojí v čele země, jež se už tři roky brání ruské invazi, označil mimo jiné za „diktátora bez voleb“.
Tamní politici se v názorech rozcházejí. Podle křesťanských i sociálních demokratů a také Zelených Rusko hrozba je, zástupci stran z okraje spektra si ale myslí opak.
Zásadní podle Rubia bude, zda se americké straně podaří od Rusů zjistit, jestli ukončení války myslí vážně. Zatím podle něj nejsou obě strany tak daleko, aby dohodly termín schůzky lídrů.
Jisté je, že pokud Trumpova politika způsobí v USA i v mezinárodních vztazích více problémů než užitku, nemusí být nakonec až tak užitečným vzorem, za jaký ho jeho evropští spojenci nyní považují.
Další známka prudkého ochlazení vztahů přichází poté, co americký Trump Ukrajinu nařkl, že válku začala. Ve středu přitvrdil ve svých útocích na Kyjev, když Zelenského označil za diktátora bez voleb.
Pokud by v příštích měsících bylo uzavřeno příměří na Ukrajině a volby by se mohly konat, nejvážnějším kandidátem v průzkumech veřejného mínění je Valerij Zalužnyj, bývalý náčelník generálního štábu.
„Žvástů jsme od Trumpa v průběhu jeho prvního období slyšeli neuvěřitelné množství. Teď ale žvaní v úplně jiné situaci,“ srovnává v pořadu Osobnost Plus politický geograf Michael Romancov.
Norský premiér Jonas Gahr Støre mluvil o tom, že Evropa se nyní rychle sjednocuje kolem Ukrajiny a že se všechno hýbe dopředu mnohem rychleji. Støre se také distancoval od Trumpových výroků.
„Trump přinesl jinou formu politiky,“ říká pro Plus předseda parlamentního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS). „Na USA se můžeme spolehnout,“ oponuje bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (ANO).
„Prokremelská média to popisují s palcovými titulky, jak Trump přišel k poznání, které už v Rusku měli dávno, že je Zelenskyj diktátor, že se Zelenským není možné jednat,“ říká Petra Procházková.
Americký prezident Donald Trump třeba tvrdil, že podpora ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského klesla ke čtyřem procentům, přičemž není jasné, odkud takový údaj vzal.
Trump zároveň Zelenského opět označil za „průměrně úspěšného komika“ a „diktátora“, který podle něj přemluvil USA k poskytnutí finanční pomoci Ukrajině.
Podle odborníka Matúše Haláse a britského experta Stephena Halla se jeví jako nejpravděpodobnější scénář uzavření příměří bez dostatečně silných bezpečnostních záruk. Jaké jsou další varianty?
Americko-ruské rozhovory v Rijádu jsou prvním jednáním o míru na Ukrajině, EU ani Ukrajina se jich ale zatím neúčastní. V Pro a proti o tom diskutovali čeští europoslanci.
Jižní Korea své stanovisko sdělila Ukrajině a bude pokračovat v jednáních s Kyjevem, dodalo ministerstvo, podle kterého by jednotlivci neměli být násilně navráceni na místo, kde budou čelit perzekuci.
Ocenění Homo Homini 27. ročníku festivalu Jeden svět za boj za lidská práva získají novináři Philip Obaji a in memoriam Viktorija Roščynová. Předá ho bývalá slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
Balíček obsahuje rovněž další omezení pro osoby a společnosti, které se podílejí na ruské agresi vůči Ukrajině. Očekává se, že k formálnímu potvrzení sankcí dojde v pondělí.
Rusko v úterý pozdě večer podniklo rozsáhlý útok na jihoukrajinskou Oděsu. Informuje o tom sever Ukrajinska pravda. Podle starosty Oděsy jsou části města bez dodávek elektrické energie, vody a tepla.