Zpráva BIS naznačuje, jak se proměnil způsob práce ruských agentů potom, co je nejen Česko, ale i další země začaly více vyhošťovat. Své spolupracovníky tak víc verbují přes internet.
Šéf americké diplomacie Blinken podle The Guardianu naznačil, že Washington zruší zákaz použití raket ATACMS na území Ruska, potřebuje ale přesný popis vojenských cílů, na které chce Ukrajina útočit.
Ruská státní organizace se v tichosti zbavila většinového podílu ve firmě Kurort, které patří hotel Moskevský dvůr v Karlových Varech. Nově je místo ní v rejstříku uveden Turek Ruslan Chadžioglu.
V tuto chvíli se podle Ivana Mikloše nedá jednoznačně říct, který z amerických prezidentských kandidátů by byl pro Ukrajinu výhodnější. „Trump by určitě dělal jinou politiku než Joe Biden," říká.
Na ukrajinské území mířilo podle informací letectva kromě dronů také devět řízených střel. Podrobnosti o zasažených oblastech či případných škodách ukrajinská strana nezveřejnila.
S ruskou ropnou společností Lukoil uzavřela dohodu maďarská firma MOL. Dohodli se o přepravě ropovodem Družba, MOL se v rámci dohod stane na bělorusko-ukrajinské hranici vlastníkem přepravované ropy.
Na ruského generála Kobylaše vydal již v březnu zatykač Mezinárodní trestní soud, podezírá ho z úmyslných útoků na civilní cíle. Při červencovém útoku na kyjevskou nemocnici zemřeli tři lidé.
Od února 2022 poslala Česká republika Rusku platby za energetické zdroje ve výši více než 6,4 miliardy eur. To je pro srovnání přibližně pětkrát více, než Česko poslalo na pomoc Ukrajině.
Rusové podle mluvčího Pentagonu Patricka Rydera sice dosáhli dílčího postupu, ale neovládli město Pokrovsk, které se jeví hlavním cílem ruské ofenzivy na východě Ukrajiny.
Ukrajina v noci útočila na Rusko až 144 drony, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Z toho cílilo na Moskevskou oblast. Při jednom z úderů zemřela žena. Naopak sestřely ruských dronů hlásí i Ukrajina.
Francouzské úřady vyšetřují šéfa sociální sítě Telegram Pavla Durova. Jeho platforma je podezřelá z napomáhání zločincům tím, že nedostatečně moderuje zveřejněný obsah.
Prověřování smrti běluhy začalo poté, co dvě skupiny na ochranu práv zvířat podaly podnět k vyšetřování. Pitva ukázala, že v tlamě velryby uvízl klacek o délce 35 centimetrů a šířce 3 centimetry.
Velitel lotyšských ozbrojených sil Leoníds Kalniňš řekl, že dron byl íránské výroby typu Šáhed. Dále dodal, že po objevení dronu byly výbušniny zneškodněny. Mířil zřejmě na Ukrajinu.
Írán podle zpravodajských partnerů Evropské unie dodal Rusku balistické rakety k použití ve válce na Ukrajině. Moskva to přímo nepopřela, Teherán informaci označil za součást psychologické války.
Kreml musí vzít na vědomí, že nespokojenost společnosti od zahájení ukrajinského vpádu do Kurské oblasti roste. Nejmenovaní činitelé Kremlu řekli pro Moscow Times, že tento vpád Putina „znervóznil“.
Cílem kyberútoků této jednotky se podle německých zpravodajců staly sítě v členských státech NATO i země v Latinské Americe a střední Asii. Jde o destruktivní činnost i o krádeže dat.
Kyjev hlásí sestřelení všech ruských dronů, které v noci na pondělí útočily na ukrajinskou metropoli. Bombardování Charkova se podle úřadů obešlo bez obětí a raněných.
„Během studené války Rusko vyrábělo a hromadilo velké množství jaderných zbraní. Ten arzenál je tedy obrovský,“ uvádí v rozhovoru pro iROZHLAS.cz analytička z Vysoké školy CEVRO Martina Heranová.
Ruská společnost Ťažmaš koupila ČKD Blansko v roce 2010. Majitelem je ruský poslanec Andrej Trifonov, jehož majetek v prosinci 2022 zmrazil kvůli ruské invazi na Ukrajinu Finanční analytický úřad.
Ukrajinský prezident Zelenskyj apeluje na západní spojence, aby dovolili Kyjevu používat střely dlouhého doletu k úderům na ruské území. Jak moc by to ale Ukrajině ve skutečnosti pomohlo?
Podle Kyjeva Moskva vyslala drony Šahíd ze sousedních ruských regionů a okupovaného Krymu. Od začátku invaze v roce 2022 Rusko na Ukrajinu poslalo tisíce raket a dronů s dlouhým doletem.