Ekonomické informace 1. 7. 2003

Vláda včera udělala další krok k reformě veřejných financí. Shodla se na nutnosti úspor. Příští rok by se měly snížit výdaje o 230 miliard korun tak, aby schodek státního rozpočtu nepřekročil 118 miliard. Kde budou ministři šetřit, se musí ještě dohodnout. Kabinet rozhodl o tom, že nemocenská bude v prvních čtrnácti dnech činit jen 90 % vyměřovacího základu. V prvních třech dnech dostane nemocný jen 25 % přiznané nemocenské dávky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze, dolary

peníze, dolary | Foto: www.archiweb.cz

Důchody se budou v příštích dvou letech valorizovat pouze na podle zákonem určeného minima. Ze dvou současných možností také zůstane pouze jedna, jak odejít do starobního důchodu. Podle ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha se zruší varianta dočasně sníženého důchodu, kdy lidé evidovaní na úřadu práce mohli odejít do penze dva roky před dosažením důchodového věku. A pouze po tyto dva roky jim byl důchod částečně snížen. Nově se bude důchod snižovat už trvale.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdeněk Škromach o předčasném důchodu

Vláda také schválila zavedení plošné daně pro osoby samostatně výdělečně činné. A to ve výši 50 % průměrné mzdy. Další reformní zákony zatím kabinet odložil.

Nemocní budou více doplácet na léky. Až o 300 korun budou například dražší Diovan a Aprovel na vysoký krevní tlak, imunitu posilující Broncho-vaxom přijde až na 360 korun. Určuje to nová vyhláška ministerstva zdravotnictví, podle níž sníží pojišťovny úhradu za některé léky až o šedesát procent. Podle Milana Šmída z vedení Státního ústavu pro kontrolu léčiv jsou některé z těchto léků k mání bez lékařského předpisu už dnes.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Šmíd o lécích

Začala platit také novela zákona, která má zabránit zneužívání sociální podpory. Vyplývá z ní, že dávky se budou moci zpětně vyplácet jen za tři měsíce. Ne jeden rok nazpět, jak to platilo dosud.

Zadluženost České republiky v zahraničí pomalu klesá. Během prvního čtvrtletí se snížila zhruba o 30 miliard na celkových více než 760 miliard korun. Současně klesá i poměr zahraničního dluhu k našemu hrubému domácímu produktu. Z 38 procent v roce 2001 na současných 33 desetiny procenta. Největší podíl na naší zadluženosti, více než 60 procent, má podniková sféra. Následují obchodní banky a teprve na posledním místě stojí zahraniční vládní dluh, vysvětlil Miroslav Brabec z Raiffeisen Bank.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslav Brabec o zadluženosti

Hrubý domácí produkt na jednoho obyvatele se v České republice pomalu přibližuje průměru Evropské unie. Ukazatel trvale roste už od druhého pololetí 1999. Podle Eurostatu dosáhl hrubý domácí produkt v minulém roce zhruba 60 procent průměru Evropské unie, což je ve srovnání s rokem 2001 o procento lepší výsledek. Podle Jana Hellera z Českého statistického úřadu se úroveň ukazatele zjišťuje z údajů o paritě kupní síly měny v jednotlivých zemích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Heller o vývoji hrubého národního produktu

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme