Ekonomické informace 6. 3. 2006
Plynárenská firma RWE Transgas má dnes obdržet rozhodnutí antimonopolního úřadu. Ten podle neoficiálních informací dospěl k tomu, že společnost zneužila dominantní postavení na trhu. Evropská ekonomika výrazně zpomaluje, dobré výsledky ale naopak vykazuje sektor služeb. Kvůli zablokovanému jednání o liberalizaci služeb v EU se ale další boom na tomto trhu v dohledné době nedá čekat. Ministerstvo životního prostředí připravilo dva projekty na podporu ekologického zemědělství.
Společnost RWE Transgas by dnes měla obdržet rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který podle tisku dospěl k závěru, že plynárenská firma loni zneužila dominantního postavení na trhu. Ve smlouvách totiž odběratelům plynu nastavila rozdílné podmínky pro firmy ze své skupiny a pro ostatní odběratele a stanovila maximální ceny za plyn všem odběratelům bez ohledu na skutečné náklady na jeho dodání. Antimonopolní úřad firmě RWE Transgas uloží, aby smlouvy upravila. Pokud tak neučiní, dostane pokutu ve výši minimálně 80 milionů korun.
Evropská ekonomika výrazně zpomaluje. V posledním čtvrtletí loňského roku vzrostla jen o 3 desetiny procenta a za celý rok vykázala růst o 1,6%. Tedy o 8 desetin méně, než o rok dříve. Ani dobré výsledky litevského či slovenského hospodářství nedokázaly vyvážit zpomalení západoevropských ekonomik. Západní země sráží na kolena hlavně vysoké ceny surovin, neflexibilní trh práce a odchod některých velkých investorů, říká ekonom ČSOB Petr Dufek. My jsme na tom o poznání lépe.
Přestože celkově se evropskému hospodářství příliš nedaří, dobré výsledky vykazuje v eurozóně sektor služeb. Ten letos v únoru rostl nejrychleji za posledních 5 let. Ve čtyřech nejsilnějších ekonomikách eurozóny, tedy v Německu, Francii, Itálii a Španělsku, firmy ve službách dokonce zvyšovaly počty zaměstnanců. Další boom na trhu služeb se ale v nejbližší době čekat nedá kvůli zablokování jednání o liberalizaci služeb, říká ekonom České spořitelny Petr Zahradník.
Ministerstvo životního prostředí rozjelo dva projekty na podporu ekologického zemědělství. Ze tří čtvrtin jsou financovány z peněz Evropské unie, zbytek doplácí naše ministerstvo. Projekt, který nese název Pro-bio, se týká Pardubického, Olomouckého, Moravskoslezského a Zlínského kraje. V těchto regionech vzniknou informační střediska, která místním farmářům pomohou se zákony, s orientací v dotacích a také s organizací odbytu, dodává ředitel komunikace ministerstva Jakub Kašpar.
Zemědělci ale v poslední době nemají problémy jen s orientací v dotačních programech. Stále více je trápí i posilující koruna. Ta jim totiž krátí korunové příjmy, které z evropských dotací čerpají, a zároveň farmáře tlačí k dalšímu snižování cen, aby dokázali konkurovat zlevňujícím dovozům ze zahraničí. Podle Zemědělského svazu už dlouhodobé posilování naší měny rolníky připravilo o stovky milionů korun.