Kryptoměnový podnik firmy Meta prodává majetek za skoro čtyři miliardy korun a končí
Společnost Silvergate Capital převezme za 182 milionů USD (3,9 miliardy Kč) blockchainovou platební síť a další intelektuální majetek společnosti Diem Association. To je podnik pro digitální měnu podporovaný firmou Meta Platforms, dříve Facebook. Diem Association dodala, že prodejem ukončí činnost. Zároveň tím končí ambice společnosti Meta přimět miliardy svých uživatelů, aby prováděly transakce v její vlastní měně. Uvedla to agentura Reuters.
Prodej majetku je vyvrcholením několikaletého boje firmy Diem o přežití. Loni na podzim zažila velký odliv zaměstnanců a přišla o většinu vedení, včetně generálního ředitele Davida Marcuse.
Facebook se přejmenoval na Meta, zrušil stránku pražské neziskové organizace se stejným názvem
Číst článek
Prodej také vyvolává otázku, jak Meta bude řešit obchodování v metaverse, futuristickém digitálním prostředí, které generální ředitel společnosti Meta Mark Zuckerberg označil za „nástupce mobilního internetu“.
Vize tohoto světa se liší, mnoho prvních projektů ale zahrnuje transakce s digitálním zbožím a službami pomocí kryptoměn.
Provozovatel Facebooku zablokoval účty některých uživatelů, vedli zastrašovací kampaň proti očkování
Číst článek
Projekt Diem byl představen v roce 2019, tehdy ještě pod názvem Libra. Téměř okamžitě ale narazil na ostrý odpor regulačních orgánů, které se obávaly, že by provozovatel sociální sítě Facebook mohl získat příliš velkou kontrolu nad peněžním systémem a narušit soukromí uživatelů.
Facebook ve snaze získat souhlas regulátorů přejmenoval digitální měnu i digitální peněženku pro zpracování transakcí, radikálně omezil své plány a přemístil provoz Diem ze Švýcarska do Spojených států. Jako cíl si pak dal, že vytvoří takzvaný stablecoin, tedy měnu navázanou na americký dolar.
Meta nyní testuje svou digitální peněženu v Guatemale a v USA. Nadále ale čelí odporu skupiny amerických zákonodárců, kteří tvrdí, že firmě nelze důvěřovat při správě kryptoměn.