K českým čerpacím stanicím míří i řidiči ze zahraničí, ceny pohonných hmot klesají
Ceny pohonných hmot znovu klesají. Průměrná cena benzínu se v minulém týdnu snížila o 18 haléřů a cena nafty šla dolů o čtyři haléře. Nízké ceny lákají k pumpám taky řidiče ze zahraničí. I to je důvod, proč čerpací stanice hlásí výrazný nárůst prodeje oproti minulému roku.
Řidiči letos kupují hlavně naftu. Jen za první pololetí ji do svých aut natankovali o šest procent víc než před rokem. Právě nafta má na celkové spotřebě pohonných hmot v Česku podíl skoro 70 procent, naopak benzín dlouhodobě klesá.
Během pěti let klesla spotřeba benzínu o 15 procent. V současnosti jsou nejlevnější benzín a nafta v Královéhradeckém kraji, naopak nejvíc za ně zaplatí řidiči na Vysočině.
Za nižšími cenami stojí hlavně klesající ceny ropy na světových trzích. V letních měsících srazila cenu nafty také každoroční vyšší spotřeba benzínu. Ještě v následujících dvou měsících by ceny mohly mírně klesnout.
V zimě půjdou ceny nahoru
V zimě už ale pravděpodobně zase porostou. „Od začátku zimy se opět setkáme s dražší naftou. V zimě je vysoká spotřeba topného oleje, tím pádem nabídka na trhu klesá, a to tlačí cenu nafty nahoru. Každý rok je nafta v zimním období dražší. Tento jev sledujeme prakticky každý rok,“ vysvětluje analytik Boris Tomčiak ze společnosti Colosseum.
I tak jsou podle Evropského energetického portálu ceny pohonných hmot v porovnání se zahraničím v Česku relativně nízké. Třeba nafta ale obecně zdražuje v celé Evropské unii - nejvíc v Německu a v Rakousku.
Přesto právě v Rakousku Češi natankují zhruba o korunu levněji než doma. Levněji je i v Polsku. Řidiči ale můžou ušetřit na alternativních pohonných hmotách, třeba na LPG. Cena je totiž skoro o polovinu nižší než u klasického benzínu.