Německé odbory chtějí zavést polední přestávky
Německé odbory chtějí zavést pravidelné polední přestávky. Odborářská centrála DGB argumentuje, že odpočatý zaměstnanec znamená výkonnější zaměstnanec.
Siesty mají v Německu dlouhou tradici. Až do průmyslové revoluce byly přirozenou součástí pracovního dne. Siesta má totiž opodstatnění i z vědeckého hlediska.
„I neurologie se zabývala tím, kolik omylů člověk může způsobit a kolik chyb může udělat v určitých, dost dobře známých periodách,“ říká spolupracovník ČRo v Německu Jaroslav Šonka s tím, že odpočinek má zkrátka biologickou podstatu.
Odbory byly ale až třetí, kteří s návrhem přestávek přišly. Hned po vědě se o to začaly zajímat firmy jako Hornbach, Opel, Lufthansa.
„Už jsem viděl spoustu lidí, kteří si v Německu zdřímli u počítače, protože věděli, že po těch 10 minutách se jim povede lépe. Vyhánět výkon třeba třetím kafem není příliš zdravé a když se člověk podívá na celkovou efektivitu, tak firmy na tom vydělají,“ dodává Šonka.
I dnes jsou Němci zvyklí na pravidelné přestávky. „Na přesnídávku je tam většinou 15 minut, pak je 30-45 minut na oběd a nakonec ještě pauza odpoledne.“ Tyto věci jsou řešeny v tarifech a odpovídají tomu, jaká práce to je,“ popisuje podmínky Šonka.
Němci se v posledních několika letech naučili odpočívat a siesta bude za nedlouho něco, na co se lidé budou dívat úplně normálně.