Nezaměstnanost v březnu klesla pod devět procent
Počet lidí bez práce se v Česku snížil. Aktuálně je jich evidovaných přes 525 tisíc. Míra nezaměstnanosti v březnu klesla o 0,3 procenta na 8,9 procenta. Také přibylo volných pracovních míst. Aktuální údaje zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí.
Pokles nezaměstnanosti je výraznější, než se čekalo. Důvodem je podle Stanislavy Hronové, prorektorky pro vědu a výzkum Vysoké školy ekonomické v Praze, vývoj ve výrobní sféře, kde začíná mírný růst.
„Viděli jsme index průmyslové produkce, viděli jsme index nových zakázek především v průmyslu, který vzrostl o 10,5 procenta. To jsou informace, které jasně dávají signály o tom, že ekonomika se začíná pomalu dostávat do těch dobrých čísel,“ uvedla Hronová ve Světě o deváté.
Také podle Vladimíra Pikory ze společnosti Next Finance je situace je mnohem lepší, než se původně zdálo.
Vývoj nezaměstnanosti komentovala ve Světě o deváté prorektorka pro vědu a výzkum VŠE v Praze Stanislava Hronová
„Jednak k tomu přispívá to, že se nadechlo Německo, což roztlačilo českou ekonomiku, a vedle toho pomohlo i krásné počasí, což umožnilo, že vznikla nová pracovní místa ve stavebnictví a zemědělství. Bohužel, tato místa jsou jen dočasná,“ řekl Radiožurnálu Pikora.
Počet nezaměstnaných je nižší i meziročně. Na pracovních úřadech je v porovnání s loňským březnem zaregistrováno o více než 11 tisíc lidí méně. Podle Stanislavy Hronové je zřejmé, že trh práce se oproti loňsku nastartoval.
„Signály, které přicházejí v březnu, jsou mimořádně příznivé. V podstatě už druhý měsíc teď roste počet pracovních míst, nezaměstnanost poklesla prakticky ve všech okresech, s výjimkou jen dvou, a to Praha-východ a Praha-západ, kde je tradičně nezaměstnanost nejnižší. Takže si myslím, že ty signály zaměstnanosti jsou v březnu jenom dobré,“ poznamenala prorektorka VŠE.
V porovnání s eurozónou je na tom Česko, pokud jde počet lidí bez práce, podle Hronové dobře.
„V tomto směru bychom mohli říci, že máme nižší míru nezaměstnanosti. V podstatě tradičně výrazně nižší míru nezaměstnanosti mají stabilizované země jako Rakousko a Nizozemsko, naopak vysoká míra nezaměstnanosti stále zůstává na Slovensku, v Irsku, Portugalsku a především ve Španělsku,“ podotkla Stanislava Hronová.