Nezaměstnanost v březnu klesla pod devět procent

Počet lidí bez práce se v Česku snížil. Aktuálně je jich evidovaných přes 525 tisíc. Míra nezaměstnanosti v březnu klesla o 0,3 procenta na 8,9 procenta. Také přibylo volných pracovních míst. Aktuální údaje zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce

Úřad práce | Foto: Filip Jandourek

Pokles nezaměstnanosti je výraznější, než se čekalo. Důvodem je podle Stanislavy Hronové, prorektorky pro vědu a výzkum Vysoké školy ekonomické v Praze, vývoj ve výrobní sféře, kde začíná mírný růst.

„Viděli jsme index průmyslové produkce, viděli jsme index nových zakázek především v průmyslu, který vzrostl o 10,5 procenta. To jsou informace, které jasně dávají signály o tom, že ekonomika se začíná pomalu dostávat do těch dobrých čísel,“ uvedla Hronová ve Světě o deváté.

Také podle Vladimíra Pikory ze společnosti Next Finance je situace je mnohem lepší, než se původně zdálo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj nezaměstnanosti komentovala ve Světě o deváté prorektorka pro vědu a výzkum VŠE v Praze Stanislava Hronová

„Jednak k tomu přispívá to, že se nadechlo Německo, což roztlačilo českou ekonomiku, a vedle toho pomohlo i krásné počasí, což umožnilo, že vznikla nová pracovní místa ve stavebnictví a zemědělství. Bohužel, tato místa jsou jen dočasná,“ řekl Radiožurnálu Pikora.

Počet nezaměstnaných je nižší i meziročně. Na pracovních úřadech je v porovnání s loňským březnem zaregistrováno o více než 11 tisíc lidí méně. Podle Stanislavy Hronové je zřejmé, že trh práce se oproti loňsku nastartoval.

„Signály, které přicházejí v březnu, jsou mimořádně příznivé. V podstatě už druhý měsíc teď roste počet pracovních míst, nezaměstnanost poklesla prakticky ve všech okresech, s výjimkou jen dvou, a to Praha-východ a Praha-západ, kde je tradičně nezaměstnanost nejnižší. Takže si myslím, že ty signály zaměstnanosti jsou v březnu jenom dobré,“ poznamenala prorektorka VŠE.

V porovnání s eurozónou je na tom Česko, pokud jde počet lidí bez práce, podle Hronové dobře.

„V tomto směru bychom mohli říci, že máme nižší míru nezaměstnanosti. V podstatě tradičně výrazně nižší míru nezaměstnanosti mají stabilizované země jako Rakousko a Nizozemsko, naopak vysoká míra nezaměstnanosti stále zůstává na Slovensku, v Irsku, Portugalsku a především ve Španělsku,“ podotkla Stanislava Hronová.

Ondřej Černý, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme