Nový zákon o spotřebitelském úvěru je podle odborníků účinný

Šest měsíců je už účinný zákon o spotřebitelském úvěru. Změnil především povinnosti poskytovatelů úvěrů. Ti musí nově klientům předkládat například mnohem podrobnější předsmluvní informace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finance

Finance | Foto: Free Digital Photos

Zákon o spotřebitelském úvěru si kladl za cíl především zajistit větší informovanost klienta. Ten by díky většímu počtu informací měl učinit mnohem kvalifikovanější rozhodnutí. Mělo by tak ubýt smluv, ve kterých spotřebitelé podepisovali něco, čemu nerozuměli.V čem tato změna spočívá, to vysvětluje předseda legislativně právního výboru České leasingové a finanční asociace Vratislav Kejdana.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šest měsíců je už účinný zákon o spotřebitelském úvěru.O silných a slabých stránkách zákona o spotřebitelském úvěru natáčela Barbora Kreuzerová.

„Informovat spotřebitele včas před uzavřením úvěrové smlouvy o jejích podmínkách, parametrech, kritériích a zejména ceně úvěru. Proto tam jsou napsané takzvané předsmluvní informace, které spotřebitel dostává před samotným uzavřením,“ uvedl pro Rádio Česko Kejdana.

Nový zákon upravuje také náležitosti samotné smlouvy o úvěru. Vyjadřuje se také k reklamě. Ta musí být mnohem názornější a musí nejlépe na názorném příkladu ukázat, jak bude uzavřena kupní smlouva. Novinek, které přisuzují více práv spotřebitelům, je ale víc. Ve výčtu pokračuje členka výboru pro financování spotřebitelů České leasingové asociace Petra Slunečková.

„Právo klienta odstoupit do 14 dnů od podpisu od úvěru. V případě předčasného splacení je navíc klient povinen zaplatit určitou částku spojenou se zmíněnou transakcí.“

Poskytovatelé úvěru také v případě potřeby klienta jsou povinni dát mu tabulku s informacemi o dosavadním umoření dluhu, která by měla klientovi pomoci se ve splátkách zorientovat. Všechny tyto změny vidí Česká leasingová a finanční asociace pozitivně. Ne vše je ale podle jejích zástupců tak růžové. Výhrady vůči novému zákonu by našel i Vratislav Kejdany:

„Máme problém se zařazením finančního leasingu k dikci tohoto zákona. Nedokážeme se vyrovnat s vlastnictvím vozidla, které leasingová společnost pro spotřebitele koupí. Pokud spotřebitel odstoupí, zůstane poskytovateli věc takříkajíc na krku. Toho se pak těžko zbavuje. Zejména u nových vozidel, když se snižuje pořizovací cena.“

Leasing vs. úvěr

Jednou z negativních změn tak je, že společnosti výrazně omezily poskytování leasingu a naopak upřednostňují úvěry. Zákon je ale obecně vnímán spíše pozitivně a to i přesto, že s jeho zavedením stoupla administrativní zátěž společností, které úvěry a leasingy poskytují. Zda se nějak vyšší náklady na administrativu projevily i v cenách úvěrů popisuje místopředsedkyně představenstva České leasingové a finanční asociace a zástupkyně společnosti Cetelem Česká republika Blažena Valkošáková:

„Po konzultaci s ostatními jsme nepromítli cenu zvýšených administrativních nákladů do ceny úvěru. Vše jsme řešili vnitřními úsporami společnosti.“

Zatímco společnostem, které bezproblémově fungují na českém trhu a které dodržují kodex Asociace přibyla práce, zákon stále nedosáhne na ty méně poctivé. Pokračuje předseda legislativně právního výboru České leasingové a finanční asociace Vratislav Kejdana.

„Když někdo podniká načerno, nikdy se nepodřídí zákonu. Ani regulím, které směřují ke kontrolám ČOI a ČNB.“

Na výtky k zákonu Leasingová a finanční asociace upozorňuje například i ministerstvo financí, jako předkladatele zákona. Zda se tento bude v budoucnu opravovat zatím není jasné. Vypadá to ale, že hlavní cíl, tedy podrobněji informovat spotřebitele, se zákonu podařilo splnit.

Lukáš Vincourek, Barbora Kreuzerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme