Od začátku malé privatizace uplynulo 20 let
Až do listopadu 1989 patřilo v tehdejším Československu všechno všem, a tak vlastně nikomu. Vlastnit soukromý obchod nebo kavárnu pravidla socialistické ekonomiky neumožňovala. Zlom přišel před 20 lety, 26. ledna 1991, kdy stát spustil malou privatizaci a část majetku začal prodávat lidem.
V zaplněném sále pražského magistrátu tehdy stát dražil první malé provozovny, třeba prodejnu zeleniny v Praze 4.
Celkem během tří let prodal stát v aukcích 25.000 obchodů, restaurací, kaváren, trafik, kadeřnictví a nejrůznějších opraven, za které utržil 31 miliard korun.
Velká ozdravná operace, jak malou privatizaci nazval jeden z jejích duchovních otců Tomáš Ježek, byla prvním krokem na cestě od centrálně plánované ekonomiky k tržnímu hospodářství.
„Musím říci, že jsem absolutně nečekal, že vydražená cena bude 53krát vyšší než vyvolává, to jsem nečekal ani v nejbujnějších snech,“ řekl reportérům Radiofóra před 20 lety ministr pro správu národního majetku a jeho privatizaci.
Rozhlasový archív uchovává i výpovědi dražitelů, těch, kteří neuspěli, i prvních novodobých českých živnostníků a podnikatelů.
Ne všichni noví soukromníci si tehdy dokázali představit, co je čeká. Na majitele obchodů začala brzy tlačit silná konkurence obchodních řetězců, které odolali jen někteří.