Ode dneška už nevyděláváme pro stát ale pro sebe
11. červen je takzvaný den daňové svobody, tedy pomyslná hranice mezi obdobím, kdy vyděláváme na stát a na sebe. Celkové odvody se v porovnání s loňským rokem snížily. Tehdy totiž vyšel den daňové svobody až na 14. června.
Termín, na který připadá den daňové svobody, vypočítává Liberální institut. Je to symbolické vyjádření toho, kolik každého z nás stojí státní správa.
Podle ředitele Liberálního institutu Miroslava Ševčíka vychází tento termín v České republice podobně jako třeba v Německu nebo ve Velké Británii. "Den daňové svobody je relativně brzo například v Jižní Koreji, a to už 20. dubna. Dobře je na tom Slovensko, tam si den daňové svobody připomínají už 6. května. Přibližně stejné datum má Japonsko nebo Austrálie. Jsou ovšem i horší země než my, například Francie, která má den daňové svobody až v polovině července," říká Ševčík.
V Brně si den daňové svobody připomněli členové institutu Karla Havlíčka Borovského pochodem s maskami v havajském stylu a rozdáváním nakopírovaných tisícikorun kolemjdoucím. "Nikdo z nás nemá představu, co všechny ty hory úředníků, tisíce budov a všeho stojí. Když se řekne, že z roku, který má 365 dní, 161 dní jde na náklady státu a zbylé dny, tedy ode dneška rozhodujeme o svých penězích sami, je to hned jasnější," vysvětlil Českému rozhlasu jeden z organizátorů brněnského happeningu Milan Hamerský.