Poslanci posoudí přísnější pravidla pro poskytování spotřebitelských úvěrů
Lidé, kteří využívají spotřebitelské úvěry, se zřejmě budou moci víc bránit proti neetickým praktikám některých společností. Nově by mohli do 14 dnů odstoupit bez sankce od smlouvy. Počítá s tím novela, kterou dnes začnou projednávat poslanci.
Předloha také zakazuje poskytovatelům úvěrů používat směnky, šeky a předražené telefonní linky. Nově si společnosti navíc budou muset předem zjistit, zda je dlužník částku vůbec schopen splatit.
„Každý věřitel bude povinen před poskytnutím věřitelského úvěru s dostatečnou odbornou péčí prozkoumat, zda je klient v situaci, kdy může spotřebitelský úvěr splácet. Dále je to zákaz zajištění pohledávky zajištěním, které bude ve zcela zjevném nepoměru. Pokud dám příklad, berete si úvěr na 20 000 a věřitel chce zajištění vaším rodinným domem,“ říká ministr financí Miroslav kalousek z TOP 09.
Normu vítá Sdružení obrany spotřebitelů. Odborníci se ale obávají toho, že si úvěrové společnosti okamžitě najdou jiné triky, jak klienty oklamat. Odborný právní poradce Ladislav Robotka se také obává, jak se se změnou vyrovnají soudy:
„Domnívám se, že zodpovědné úvěrování bude výkladově docela složité, protože je takový vágní pojem říci, kdy věřitel mohl vědět, jestli to spotřebitel bude schopen splácet nebo ne.“
Negativní zkušenost s praktikami uvěrových společností má například třicetiletá paní Johana:
„Už před lety, asi před pěti, zažádala o úvěr, který jsem následně splatila. Nicméně jsem si neuvědomila, že jsem při podpisu smlouvy podepisovala bianco směnku, kterou mi měli po splacení úvěru vrátit. Zapomněla jsem na to a směnku mi nevrátili. V současné době po mně požadují částku znovu. Vzhledem k tomu, že firma zanikla a prodala pohledávku další společnosti. Musím se nyní kvůli tomu soudit.“