Prohloubení důvěry v německou ekonomiku překvapilo analytiky
Index mannheimského institutu ZEW v říjnu stoupl na minus 11,5 procentního bodu. Investoři i analytici německé ekonomice věří mnohem víc než v minulém měsíci. Ještě v září se přitom index pohyboval na úrovni minus 18,2 procentního bodu.
Prohloubení důvěry v německou ekonomiku překvapilo i analytiky, kteří předpokládali spíše stagnaci indexu. Podle profesora ekonomie a předsedy Mezinárodní obchodní komory Michala Mejstříka tak německá ekonomika opakovaně dokazuje, že se dokáže vypořádat s konkurenceschopností mnohem lépe než řada jejích sousedů.
Někteří analytici připisují zlepšení ekonomické důvěry a také posilování německého akciového indexu DAX rozhodnutí Evropské centrální banky o odkupu dluhopisů problematických zemí eurozóny. To je ale podle Mejstříka faktor, který působí jenom krátkodobě.
„To znamená, v tuto chvíli jestliže bude šance odkupovat, tak ten trh oživí a ti hráči, kteří budou na trhu vystupovat i třeba s podnikovými dluhopisy, tak se budou cítit bezpečněji, protože obecný sentiment bude pozitivnější.“
Míru důvěry investorů a analytiků v německou ekonomiku komentoval na Rádiu Česko profesor ekonomie a předseda Mezinárodní obchodní komory Michal Mejstřík
„Na druhé straně tento krok je určitě zase jenom dalším ‘vytloukáním klínu klínem‘. Ovšem německé ekonomice a řadě německých firem to může dočasně pomoci,“ zhodnotil rozhodnutí ECB o odkupu dluhopisů Mejstřík.
Podobné krátkodobé impulsy podle něj sice mohou německé ekonomice dočasně pomoci, ale dlouhodobě ji mohou zahubit.
„Neustále narůstají pohledávky německé centrální banky v rámci evropského měnového systému vůči slabým zemím. To znamená ve chvíli, kdy by tyto slabé země oslabily závažněji – a je snaha jim zatím pomáhat – tak by se mohlo stát, že tyto pohledávky by najednou jakoby z těch bilancí zmizely a staly by se nelikvidními. A v tu chvíli by to německá centrální banka samozřejmě musela nějakým způsobem promítnout vůči těmto svým vkladatelům.“
„Naštěstí tato situace je ještě vzdálená, ale ve střednědobém časovém horizontu Německo společně s Holandskem je jednou z mála zemí, kde převažuje likvidita, která vzniká v domácím sektoru, a dlouhodoběji uvažující ekonomové si uvědomují, že takovýto stav je dlouhodobě neudržitelný,“ upozornil Michal Mejstřík na Rádiu Česko.