Největší ekonomika Evropy má podobné problémy, jaké známe z Česka. Tíží ji vysoké ceny energií, nedostatek lidí a velká byrokracie, říká Melanie Vogelbachová z Německé průmyslové a obchodní komory.
Na schůzce budou německý kancléř a čínský prezident řešit kromě války na Ukrajině nebo Tchaj-wanu hlavně obchod. Pro některá odvětví německého průmyslu představuje Čína nejdůležitější trh.
Jedinou cestou je podle Lipavského částečné snížení spotřeby plynu, příprava na zimu a hledání jiných zdrojů energií. Česko by mělo vybudovat propojení do Polska a posílit kapacity směrem na západ.
Míra nezaměstnanosti v Německu v březnu klesla na 5,3 procenta z únorových 5,4 procenta. Dostala se tak na nové minimum od sjednocení země v roce 1990.
Míra nezaměstnanosti v Německu v březnu klesla na 5,3 procenta z únorových 5,4 procenta. Dostala se tak na nové minimum od sjednocení země v roce 1990.
Zabránit dalším stávkám na železnici je hlavním cílem Německých drah, které dnes začínají jednat s odboráři o nových kolektivních smlouvách. Strojvedoucí stávkovali v posledních deseti měsících už devětkrát. S vedením koncernu se domluvili na jednání za účasti mediátorů.
Německá centrální banka snižuje výhled růstu německé ekonomiky na letošní i příští rok. Zatímco původně Bundes Banka předpokládala, že ekonomika v roce 2012 poroste o jedno procento, nakonec to podle ní bude o 0,7 procenta. Příští rok počítala banka s růstem o 1,6 procenta, teď svůj odhad revidovala na pouhé 0,4 procenta.
Index mannheimského institutu ZEW v říjnu stoupl na minus 11,5 procentního bodu. Investoři i analytici německé ekonomice věří mnohem víc než v minulém měsíci. Ještě v září se přitom index pohyboval na úrovni minus 18,2 procentního bodu.
Dluhová krize dopadla tvrdě i na německé firmy. Největší evropská ekonomika dlouho odolávala a držela nad vodou celý region včetně Česka. Podle indexu mnichovského institutu IFO důvěra německých podnikatelů už ale čtvrtý měsíc v řadě klesá a je nejnižší od března 2010.
Německá vláda připravuje šestibodový plán růstu pro Evropu. Berlín tak reaguje na kritiku, že prosazuje pouze úspornou politiku. S informací přišel týdeník Spiegel.
Hodnota německého exportu v roce 2010 poprvé v historii překonala bilion eur. Vyplývá to z čísel, která dnes zveřejnil německý statistický úřad. Obchodní přebytek Německa stoupl na 158 miliard eur, tedy v přepočtu na čtyři biliony korun.
Nálada v německé ekonomice se zhoršuje. Mnichovský institut IFO zveřejnil údaje, podle kterých ekonomové i podniky pohlížejí k nadcházejícím měsícům se stále většími obavami.
Němci se obávají nákladů spojených s eurokrizí, ale do budoucnosti hledí s největším optimismem za posledních 10 let. Strach ze zhoršení ekonomické situace vyjádřilo v reprezentativním průzkumu jen 48% dotázaných, což je o 19% méně než před rokem.
Německá ekonomika sílí nejrychlejším tempem, od chvíle, kdy se země znovu sjednotila. Potvrdila to dnešní upřesněná statistika za letošní 1. čtvrtletí. Podle těchto údajů vyrostl tamní hrubý domácí produkt v meziročním srovnání o více než 5 procent. Díky sílící domácí poptávce a exportu.
Německá ekonomika se na počátku roku dostala do lepší kondice, než byla před začátkem krize. Od ledna do března totiž v porovnání s předchozím čtvrtletím posílila o 1,5 procenta. Ráno to oznámil německý statistický úřad, který tak zopakoval svůj předběžný odhad.
Zájem německých firem a spotřebitelů o dovozy i nadále roste. Potvrzují to zveřejněné statistiky, podle kterých se importy do země za celý loňský rok v meziročním srovnání zvýšily o 20 procent. V prosinci pak šlo o nárůst o necelých 27 procent.
Německá ekonomika se uzdravila rychleji, než ekonomičtí analytici předpokládali. Prudce roste průmyslová výroba a důvěra investorů a analytiků v německé hospodářství se v prosinci výrazně zlepšila.
Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí posílila ve třetím čtvrtletí v porovnání s předchozím čtvrtletím o sedm desetin procenta. Vyplývá to ze zpřesněných údajů, které zveřejnil německý statistický úřad. Ty tak potvrdily předchozí odhad a dokreslily celkový pohled na hospodářství, které pohání jak poptávka ze zahraničí, zejména z Číny, tak i rostoucí domácí spotřeba.
Už za rok by se měla v Německu zvednout hranice odchodu do důchodu na 67 let. Nejnovější statistiky Spolkové pracovní agentury ale ukazují, že za poslední tři roky se dramaticky zvýšil počet lidí, kteří krátce před odchodem do důchodu přišli o zaměstnaní.
Podnikatelská nálada v Německu se zlepšila. Navzdory obavám, že se růst hospodářství našich západních sousedů zastaví, aktuální čísla to zatím nepotvrzují. Ukazatel obchodního klimatu IFO vykazuje už čtvrtý měsíc v řadě stoupající trend.
Důvěra investorů v Německou ekonomiku v září propadne na osmnáctiměsíční minimum. Myslí si to alespoň experti, které oslovila agentura Bloomberg. Podle nich index ekonomického sentimentu ZEW srazí zejména plánované škrty v rozpočtu a oslabení globální poptávky. I přesto ale Německo zažije ve druhém pololetí nadprůměrný růst. A z toho budou profitovat i středoevropské státy. I to řekl Romanu Chlupatému ve frankfurtské centrále Commerzbank ekonom Simon Junker.
Lucemburský premiér a šéf ministrů financí eurozóny Jean-Claude Juncker naznačil, že německá ekonomika roste na úkor té evropské a navíc - že stát v Německou okrádá své vlastní obyvatele.
Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se vypravil na svou první zahraniční návštěvu a zamířil do Německa. Těsné vztahy Česka, Německa a Rakouska dnes daleko víc ovlivňují ekonomické otázky. Odborníci připomínají, že česká ekonomika je na německé přímo závislá. Opačně už to ale příliš neplatí.
Spolkový úřad práce může v příštím roce vynaložit 777 milionů eur na program zkrácených pracovních úvazků. Rozhodl o tom Spolkový sněm. Tzv. kurzarbeit zachránil vloni přes milion pracovních míst. Přesná čísla o nezaměstnanosti v Německu zveřejní ministryně práce dnes.