Oproti minulému létu podražilo. Vyšší ceny se nejvíce projevily na dovolených nebo pohonných hmotách

Spotřebitelské ceny v červenci meziročně stouply o 3,4 procenta, což bylo nejvíce od loňského prvního prázdninového měsíce. Ve srovnání s červnem tempo růstu cen zrychlilo o 0,6 procentního bodu. Největší vliv na tento vývoj mělo opět zdražování aut a pohonných hmot.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze, ilustrační foto

peníze, ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Meziměsíčně ceny stouply o procento, důvodem byly vyšší ceny dovolených. Informoval o tom v úterý Český statistický úřad (ČSÚ). „Největší vliv na meziroční cenový růst měly potřetí za sebou ceny v dopravě,“ přiblížila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Ceny automobilů podle ní vzrostly o 5,4 procenta, pohonných hmot a olejů o 18,5 procenta. „Například Natural 95 se podle ní v červenci u čerpacích stanic prodával průměrně za necelých 33,5 koruny za litr, což byla nejvyšší hodnota od prosince 2014,“ dodala.

Analytici odhadovali, že meziroční inflace v červenci zůstala na červnových 2,8 procenta, případně mírně zrychlila na 2,9 procenta.

Česká národní banka opět zvýšila úrokové sazby. Důvodem jsou podle ekonomů obavy z růstu inflace

Číst článek

Dražší potraviny

Vedle aut a paliv meziročně v červenci zdražily potraviny, nealkoholické i alkoholické nápoje a bydlení. Například zelenina po červnovém meziročním zlevnění o 6,8 procenta zdražila o 6,9 procenta, přičemž brambory byly o 2,8 procenta dražší než před rokem.

O 6,4 procenta více než o rok dříve stálo pivo a tabákové výrobky o 8,4 procenta. Ovoce však bylo v červenci meziročně levnější o 4,8 procenta a maso o 1,4 procenta. Ceny v restauracích a kavárnách meziročně vzrostly o 4,4 procenta.

V oblasti bydlení zdražilo proti loňskému červenci nájemné v bytech o 2,5 procenta a výrobky a služby pro běžnou údržbu a opravy bytu o 5,5 procenta. Cena vodného a stočného stoupla shodně o 5,5 procenta, naopak elektřina zlevnila o 3,4 procenta a zemní plyn o 4,7 procenta.

Meziměsíční vývoj spotřebitelský cen ovlivnily podle statistiků především vyšší ceny v oddíle rekreace a kultura, což bylo dáno nárůstem sezonních cen dovolených s komplexními službami o 23,2 procenta. Pohonné hmoty proti červnu zdražily o 2,9 procenta a auta o 0,7 procenta.

Světová cena dřeva je dvojnásobná oproti minulému desetiletí. Zlato přechodně stoupá, stříbro ztrácí

Číst článek

Dopad na služby

Vyšší ceny než v červnu si rovněž účtovaly restaurace, kavárny nebo hotely. Z potravin si lidé připlatili například za polotučné trvanlivé mléko, které bylo proti červnu dražší o téměř sedm procent, nebo za maso a cukr. Naopak proti červnu zlevnilo víno, ovoce, margarín, vejce nebo brambory.

ČSÚ v úterý zveřejnil také vývoj cen v dovozu a vývozu za červen. Meziročně vývozní ceny stouply o 3,4 procenta a dovozní o 5,1 procenta, přičemž rozhodující vliv na to mělo jako o měsíc dříve zdražení minerálních paliv, zejména elektřiny, plynu a ropných výrobků.

V souvislosti s meziměsíčním vývojem vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš uvedl, že proti květnu posílila koruna vůči euru a k dolaru mírně oslabila, meziročně však vůči oběma měnám posílila.

Vývozní ceny tak vzrostly o 0,6 procenta a dovozní o 1,2 procenta proti květnovým cenám. „Ve vývozu i dovozu pokračoval značný růst cen minerálních paliv a ostatních surovin, což je zvlášť patrné v meziročním srovnání. Významně rostly ceny ropných výrobků, elektřiny, plynu, železa, oceli, kovového odpadu a dřeva,“ doplnil Klimeš.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme