Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 v uplynulém týdnu stoupla o 24 haléřů na 38,64 koruny, nafta stála ve středu v průměru 38,53 Kč/l a byla tak o 12 haléřů dražší než před týdnem.
Spor souvisí s kauzou podvodu, ve které figuroval i uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř. Rozhodnutí Nejvyššího soudu je dočasně zpřístupněné na úřední desce.
Obchod má podporu ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) ze strategických důvodů, protože dvě největší sítě v Česku jsou v rukou jiných států a v krizi by tak mohli dát přednost zásobování doma.
Benzin Natural 95 za týden zlevnil v průměru o 50 haléřů na 36,46 Kč/l. Cena nafty klesla o 56 haléřů a prodává se v průměru za 36,68 Kč/l. Zlevňování bude podle analytiků pokračovat do konce roku.
„Ke spojení soutěžitelů má dojít zejména v oblastech maloobchodního prodeje pohonných hmot a doplňkového zboží na čerpacích stanicích a velkoobchodního prodeje pohonných hmot,“ uvedl úřad v oznámení.
Nejprodávanější benzin Natural 95 od minulé středy zlevnil o 21 haléřů na průměrných 38,85 Kč/l. Litr nafty se prodává v průměru za 39,41 Kč, což je o 14 haléřů méně než před týdnem.
Rusko zavedlo dočasná omezení pro export benzinu a nafty, aby tak stabilizovalo situaci na domácím trhu. Ministerstvo energetiky chce zabránit nepovolenému „šedému“ vývozu motorových paliv.
Rusko se v posledních měsících snaží problémy s nedostatkem benzinu a nafty řešit a uvažuje o exportních restrikcích jako o poslední možnosti k odvrácení vážné krize na trhu s palivy.
Zrušený verdikt ukládal firmě i jejímu jednateli Petru Malému desetiletý zákaz ochraňování českých státních hmotných rezerv. Spor se týká české strategické zásoby nafty uložené v Německu.
Benzin i nafta postupně zlevňují od druhé poloviny října, kdy byla průměrná cena Naturalu 95 téměř 43 Kč/l a u dieselu nad 47,30 Kč/l. Natural 95 je tak nyní už jen o osm haléřů dražší než před rokem.
Zahraniční podniky omezily dodávky paliv do Maďarska poté, co tamní vláda loni zavedla cenový strop 480 forintů (zhruba 28 Kč) za litr pro benzin i naftu.
Evropa se odstřihává od ruské ropy. Česko, Slovensko a Maďarsko mají z embarga dvouletou výjimku, protože by se bez ruské ropy dovážené ropovodem Družba zatím neobešly.
Stávka francouzských rafinérii zesiluje. Do protestu za zvýšení platů se zapojili další odboráři. Kolik čerpacích stanic se potýká s problémy se zásobováním? A jak chce situaci řešit vláda?
„Rozhodně nejsem fanouškem tohoto postupu a určitě bych to nedoporučoval žádné jiné zemi,“ komentoval pro iROZHLAS.cz ekonomický reportér z Telex.hu Gergely Brückner.
Litr nafty bude nyní stát 13,08 kuny (v přepočtu 43,03 koruny), benzin pak 13,50 kuny (v přepočtu 44,41 koruny). Sleva se týká základních typů pohonných hmot, nikoliv prémiových značek.
„Víte, proč ceny v Německu klesly více? Měli vyšší daň. V této chvíli mají Němci, Poláci i Češi stejně vysokou spotřební daň z nafty,“ komentuje ministr financí Stanjura snížení daně z pohonných hmot.
Ministerstvo financí sbírá data od prodejců paliv zhruba od poloviny března, výsledky podle Stanjury nejsou uspokojivé. Marže na počátku kontrol klesly a následně už stagnovaly.