Balení deseti kusů vajec stojí zhruba 69 korun, což je o 1,23 procenta víc než v březnu. Meziročně si za ně lidé připlatí téměř 60 procent. Meziměsíčně dráž vyjde dalších 8 sledovaných položek ze 13.
„V březnu ceny proti loňskému roku vzrostly stejně jako v únoru o 2,7 procenta. Růst cen potravin byl téměř zcela vykompenzován poklesem cen pohonných hmot,“ řekla Pavla Šedivá ze statistického úřadu.
Zpomalení bylo ovlivněno především poklesem cen pohonných hmot a olejů. Meziměsíčně spotřebitelské ceny v únoru stouply o 0,2 procenta. Údaje v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 se celkový počet příjezdů do hromadných ubytovacích zařízení v Česku meziročně zvýšil o 7,1 procenta na zhruba 4,99 milionu.
Spotřebitelské ceny v Česku v lednu meziročně stouply o 2,8 procenta, inflace tak zpomalila z prosincových tří procent. Vyplývá to z předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ).
V posledním čtvrtletí loňského roku vzrostl HDP mezičtvrtletně o 0,5 procenta. „Růst podpořila domácí poptávka,“ konstatoval ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.
Konec loňského roku se v mnoha podnicích nesl ve znamení propouštění. Hromadně se zbavilo 5500 zaměstnanců přes 50 firem, což je násobně víc než koncem roku 2023.
Nejvyšší inflaci v EU v prosinci podle údajů Eurostatu vykázalo Rumunsko, kde meziroční růst spotřebitelských cen dosáhl 5,5 procenta. Na druhém místě bylo Maďarsko, kde inflace činila 4,8 procenta.
Poslancem za Olomoucký kraj se poprvé stal v roce 2017. V minulosti zasedal také ve správní radě Správy železnic, tehdy ještě Správy železniční dopravní cesty.
V informačních a komunikačních činnostech využívá AI podle dat statistiků 46,5 procenta firem, naopak ve stavebnictví jsou to 2,3 procenta a v pohostinství a stravování 4,2 procenta.
„Spotřebitelské ceny v říjnu pokračovaly ve zrychlování meziročního růstu. Ten byl však stejně jako v září tlumen cenami pohonných hmot,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen.
Výroba v srpnu proti loňsku vzrostla právě v automobilovém průmyslu o 14,4 procenta, ale také ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení o téměř osm procent.
„Ve druhém čtvrtletí tohoto roku vzrostly meziročně výdaje domácností o 1,7 procenta, jejich příjmy stouply o 0,4 procenta,“ sdělil ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.
Od začátku roku do konce června zemřelo 55 500 lidí. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku to představovalo pokles o tři procenta. Ze zahraničí se přistěhovalo 62 700 tisíce lidí.
Spotřebitelské ceny v Česku v srpnu meziročně vzrostly o 2,2 procenta, stejně jako v červenci. Meziročně zlevnily pohonné hmoty, zpomalilo zlevňování potravin. Vyplývá z informací statistického úřadu.
Z údajů komory vyplývá, že se snížil výnos, nejhůře jsou na tom ozimá pšenice a ozimý ječmen. Loni dosáhl výnos základních obilovin 5,99 tuny na hektar, letošní výnos odhaduje komora na 5,42 tuny.
„Hlavním důvodem snížení odhadu pro letošní rok je revize dat, kterou provedl Český statistický úřad. Je vyšší základna za rok 2023, než se očekávalo,“ řekl Stanjura.
V červnu se začalo stavět 2704 bytů, což bylo o 9,3 procenta více než před rokem. Po více než dvou letech meziročně mírně rostl také počet zahájených bytů v rodinných domech.
„Růst je tak slabý, že ho ekonomicky interpretujeme jako stagnaci. V porovnání se Slovenskem a Polskem jsme na tom hůře, blížíme se spíše vývoji v Německu,“ říká Švihlíková o české ekonomice.
Snížit by se tento rok měla úroda pšenice, ječmene i žita, významný meziroční nárůst produkce se očekává jen u ovsa. Úroda řepky bude pravděpodobně o pětinu nižší ve srovnání s loňským rokem.