USA chce trestat Čínu za podhodnocování jüanu
Skupina opozičních amerických senátorů chce potrestat Čínu za manipulaci s jüanem. Kurz čínské měny je podle nich podhodnocený, což poškozuje firmy nejen ze Spojených států. V době ochlazení hospodářského růstu je to rétorika, na kterou veřejnost slyší a šance, že navrhovaná legislativa Senátem projde, se výrazně zvyšuje.
Před kroky, které by vedly k roztržce s Čínou, varují demokraté. Vystavění obchodních bariér by podle nich mohlo rozpoutat obchodní válku, na kterou by nakonec mohla doplatit i sama Amerika.
Ilona Švihlíková z Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů nevidí v zákonu budoucnost. „Pokud by návrh Senátem prošel, nepovažuji za pravděpodobné, že by ho prezident Obama podepsal,“ uvedla Švihlíková pro Rádio Česko.
Krok opozičních senátorů považuje spíše za opakovaný politický nátlak, který se nelíbí ani mnoha americkým obchodníkům. „Dlouhodobě vyhrožovat svému hlavnímu zahraničnímu věřiteli není příliš moudré,“ myslí si Švihlíková.
Za zvýšenou snahou republikánů vidí ekonomka začínající prezidentský předvolební boj a snahu najít problém, na který je snadné ukázat a slyší na něj veřejnost.
„Republikánský kandidát Romney se dokonce nechal slyšet, že Čína je pro USA ekonomickou hrozbou,“ upozorňuje Švihlíková a dodává: „Ve chvíli kdy Spojené státy provádějí svoji politiku kvantitativního uvolňování, která nutně vede k oslabení dolaru, není to Amerika, kdo může někoho soudit,“ uzavírá Ilona Švihlíková.