O postavení dolaru ve světě vypovídá jeho podíl v rezervách světových bank. Ten – podle poslední studie Mezinárodního měnového fondu postupně klesá a to ve prospěch netradičních měn.
Moskva je podle ministra připravena zahájit testování plateb v digitálních měnách s Čínou nebo se zeměmi Euroasijské hospodářské unie (EAHU). Tuto myšlenku bude prosazovat u svých partnerů.
Americký dolar posiluje zatímco čínský jüan a euro oslabují. Evropu oslabuje situace ohledně energetiky a především hrozba konce dodávek ruského plynu. Čínu zase trápí situace na trhu s realitami.
Oznámení amerického ministerstva financí následovalo po prudkém oslabení čínského jüanu vůči dolaru. Čínská centrální banka se proti označení ohradila a uvedla, že poškozuje mezinárodní pravidla.
Jüan oslabil na 7,0267 za dolar, nejníže od února 2008, a poprvé od prosince je slabší než 6,9 za dolar. Čína by mohla využít devalvaci jako zbraň v obchodní válce s Washingtonem.
Ministerstvo chce zpřísnit podmínky pro české občanství, píše deník E15. A Česká národní banka zařadí podle Hospodářských novin čínský jüan do devizových rezerv. Více v přehledu tisku Radiožurnálu.
Pchjongjang||Magdalena Slezáková|Zprávy ze světa|Doporučujeme
KLDR finišuje s výměnou všech SPZ v zemi. Má to ale háček. Povinnou novou espézetku si každý Severokorejec musí zaplatit sám a bez čínských jüanů má zaděláno na problém. Je severokorejský won mrtvý?
Čínská měna se stává členem velmi úzké a prestižní společnosti, která má mimořádný vliv na světovou ekonomiku. Patří teď mezi pět nejdůležitějších a nejvlivnějších měn světa. Mezinárodní měnový fond o tom sice rozhodl už v loňském roce, ale až nyní zařadil čínskou měnu do takzvaného koše světových měn. Bankéři i finanční instituce tvrdí, že jde o velmi důležitý krok, který ovlivní světovou ekonomiku.
Mezinárodní měnový fond (MMF) se rozhodl, že zařadí čínský jüan do svého koše hlavních světových měn. Rozhodnutí je podle šéfky MMF Christine Lagardeové mezníkem v integraci čínské ekonomiky do světového finančního systému. Jüan se stane součástí koše od října 2016, bude tak stát po boku amerického dolaru, eura, japonského jenu a britské libry.
Čínská centrální banka rozšířila kurzovní pásmo juanu vůči dolaru. Čínská měna tak může ode dneška nově kolísat v rozmezí jednoho procenta. Západ si ale dál stěžuje, že juan je stále podhodnocený, čímž zvýhodňuje čínské vývozce a obchod.
Mezinárodní měnový fond (MMF) začne prověřovat podhodnocenost čínské měny. Dnes o tom informoval deník Wall Street Journal. Na podhodnocený jüan si dlouhodobě stěžují například Spojené státy. Čína podle kritiků získává díky své slabé měně nespravedlivou obchodní výhodu.
V rámci summitu zemí jihovýchodní Asie na Bali čínský premiér Wen Ťia-pao slíbil, že Čína posílí fluktuační pásmo juanu. Čínská měna tak v budoucnu bude moci rychleji posilovat, což bude mít pozitivní vliv na světovou obchodní výměnu.
Skupina opozičních amerických senátorů chce potrestat Čínu za manipulaci s jüanem. Kurz čínské měny je podle nich podhodnocený, což poškozuje firmy nejen ze Spojených států. V době ochlazení hospodářského růstu je to rétorika, na kterou veřejnost slyší a šance, že navrhovaná legislativa Senátem projde, se výrazně zvyšuje.
Trhy v Asii pokračují i v úterý v rapidním propadu, reagují tak na vůbec první snížení nejvyššího amerického ratingu agenturou Standard & Poor´s. Za propad ratingu Peking otevřeně viní Spojené státy, které by podle něho měly okamžitě začít řešit své zadlužení.
Využívání jüanu v mezinárodním obchodě prudce roste. Zatímco v loňském prvním čtvrtletí Čína domácí měnu použila k zúčtování pouhých 0,5 procenta přeshraničních obchodů, letos už šlo o celých sedm procent. A podle expertů zdaleka nejde o konečné číslo.
Čína doufá, že za pár let se její měna juan stane stejně silným a respektovaným platidlem jako dolar nebo euro. A že bude sloužit i k mezinárodním měnovým transakcím. Zatím ale není juan mimo hranice socialistického státu volně směnitelný. Čína je na úplném počátku deregulace devizového trhu a pro konverze platí jistá omezení. A to jak uvnitř čínského trhu, tak mimo něj. Čínská měna, kterou naopak zahraniční podniky používat mohou, se jmenuje renminbi.
Čínská měna se od včerejška obchoduje na ruském trhu. O měnový pár jüanu a rublu byl podle agentury Bloomberg v Moskvě eminentní zájem - objem obchodů dosáhl 740 tisíc dolarů, což překonalo předpoklady.
Čínská národní banka v pátek opět o něco utáhla šrouby měnové politiky. A zase nepřímo. Už podruhé během měsíce totiž nakázala komerčním ústavům, aby zvýšily objem rezerv, které drží pro případ nouze.
Americké ministerstvo financí má oznámit, zda podle něj Čína uměle podhodnocuje kurz juanu. Pokud se připojí ke Sněmovně reprezentantů, která už Peking označila za manipulátora, přilije pomyslného oleje do plamenů probíhající měnové války.
Mezinárodní měnový fond nedokázal účinně zakročit proti čínské měně. Pokusy přimět Čínu k posílení jüanu během zasedání členských zemí fondu selhaly. Rádio Česko o tom na konferenci Forum 2000 mluvilo s profesorem mezinárodního obchodu na Tchaj-wanské univerzitě Tain-Jy Chenem.
Čína kritizuje rozhodnutí amerických zákonodárců trestat jiné země za podhodnocování měny. Norma, kterou schválila Sněmovna reprezentantů, je totiž zaměřena především vůči čínskému jüanu. Peking a Washington kvůli němu vedou dlouhodobý spor a podle Spojených států je jeho uměle udržovaná hodnota příčinou narůstajícího deficitu USA vůči Čínské lidové republice.
Čínský premiér Wen Ťia-pao na summitu OSN v New Yorku ostře odmítl kritiku podhodnoceného jüanu. Ta vyšla z úst Američanů, kterým dlouhodobě vadí pomalé uvolňování čínské měny. Podhodnocený kurz totiž zvýhodňuje čínský vývoz a brání prosazení amerického zboží na asijském trhu. To pak přináší Spojeným státům při obchodování s Čínou vysokou finanční ztrátu.
Čína přestane vázat svou měnu jüan na dolar. Společně s tím by se měl stát kurz yuanu flexibilnější. O víkendu to oznámila na svém webu čínská centrální banka. Ekonomové oslovení agenturou Bloomberg očekávají, že by tento krok mohl do konce roku vést k posílení yuanu o 1,9 procenta. Akciové trhy, komodity a některé měny v Asii na to dnes po ránu reagovaly posílením.
Skupina 130 amerických zákonodárců vyzvala Baracka Obamu, aby okamžitě zasáhl proti podhodnocené čínské měně. Podle zástupců Demokratů a Republikánů by prezident měl využít všech dostupných prostředků, a to včetně obchodních sankcí k tomu, aby Peking donutil kurz juanu posílit.
Čína potvrzuje zneužití fondů určených k rekonstrukci oblastí zničených zemětřesením. Podle vládního auditu použily místní úřady v přepočtu 630 milionů korun k jiným účelům. Přírodní katastrofa v S´-čuanu v květnu 2008 si vyžádala 90 tisíc obětí na lidských životech a 5 milionů obyvatel se ocitlo bez střechy nad hlavou.