Vláda se chystá podpořit české exportéry
Otevíráme nové trhy, ohlásili dnes společně premiér Petr Nečas a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Představili strategii podpory exportérů v následujících letech, exportní cíle a trhy, na které se chce Česká republika zaměřit. Mohla by se tím zlepšit bilance zahraničního obchodu.
Zahraniční obchod v listopadu skončil s přebytkem na úrovni 11,8 miliardy korun. Jenže tento výsledek je o více než dvě a půl miliardy horší, než v krizí poznamenaném listopadu roku 2009. Důvodem je růst dovozu meziročně o 24 procent, pod který se podepsala zejména minerální paliva. Čísla za prosinec zveřejní statistický úřad zítra.
David Marek, hlavní ekonom Patria Finance se domnívá, že obchodní bilance České republiky skončila v prosinci přebytkem 8,5 miliardy korun. Tržní konsenzus agentury Bloomberg počítá s růstem o 4,1 miliardy korun. Analytici Komerční banky odhadují růst o šest miliard a analytici ČSOB očekávají přebytek okolo pěti miliard korun.
Premiér Petr Nečas zdůraznil šest priorit vládní podpory pro české exportéry.
Příspěvek Václava Pěšičky o podpoře českého exportu ve Světě o třetí na Rádiu Česko.mp3
„Chceme udržet tempo našeho vývozu, který je motorem naší ekonomiky a pomáhá vytvářet nová pracovní místa. Priorita číslo dvě: chceme snížit naši exportní závislost na zemích Evropské unie a navýšit podíl vývozu do neevropských teritorií,“ uvedl Petr Nečas.
K dalším prioritám podle jeho slov patří vytvoření podmínek umožňujících trvalý růst počtu českých firem, o jejichž produkty je v zahraničí zájem, pomoc českým podnikům uspět na rozvíjejících se trzích, nabídka a zjednodušení kvalitních proexportních služeb státu pro firmy a zjednodušení vývozních procedur a poskytnutí konkurenceschopného financování a pojišťování vývozu.
„My jsme společně s českými exportéry vytipovali 12 prioritních a 28 zájmových zemí. Mezi nimi – ať už je to Čína, Brazílie, Indie, Irák, Kazachstán, Rusko a země Společenství nezávislých států – země, kde ekonomické ukazatele dávají jasnou indicii toho, že tyto země jsou ve fázi ekonomického rozvoje a pro české exportéry velmi atraktivní,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.
Ministerstvo průmyslu a obchodu chce také zvýšit počet obchodních misí z nynějších 37 na 70 a vysílat na ně lidi, kteří mají zkušenosti v obchodu.
„Nám jde o to, v podstatě vytvořit systém, kdy zvenku z těch zemí budou velmi rychle proudit informace, které čeští exportéři potřebují a tady v České republice bude fungovat jasný integrovaný systém, kdy každý exportér bude vědět, kam se obrátit, dostane velmi rychle a standardně zpracovanou podporu ať už od České exportní banky nebo EGAPu, aby mohl daný obchod realizovat,“ sdělil Martin Kuba.
Předseda Asociace exportérů Jiří Grund se strategií premiéra a ministra průmyslu souhlasí, nicméně se nedomnívá, že věci se uskuteční tak rychle, a že všichni obchodníci budou mít na výše uvedených teritoriích úspěch, který považuje za velice nejistý. Za důležitou strategii považuje neztrácet své pozice v západní Evropě.
„Nesmíme o západní Evropu přijít, to by byla vážná chyba,“ zdůraznil Jiří Grund.