‚Za těchto podmínek se hospodařit nedá.‘ Zemědělci tvrdí, že státem zvýšené pachtovné je likvidační

Státní pozemkový úřad zvýšil od října pachtovné. Navýšení je součástí konsolidačního balíčku. Někteří zemědělci zaplatí podle nových pravidel za pronájem pozemků ve vlastnictví státu až čtyřnásobek. Pro mnohé to může být likvidační.

České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chov ovcí

Chov ovcí | Zdroj: Shutterstock

„Všechny plochy, na kterých hospodaříme, jsou zaměřené na pastevní odchov skotu,“ ukazuje jednatel společnosti Šumavská zemědělská Josef Fatura. Třetina pozemků patří státu, právě tam se pachtovné zvedlo o 400 procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zemědělce, který musí platit vyšší pachtovné, navštívila Jitka Cibulová Vokatá

„Tím pádem místo tisíce korun za jeden hektar teď musíme hradit čtyři a půl tisíce za hektar. Celková částka je zhruba milion korun. To má pro nás zemědělce katastrofální dopad, prakticky nám to odčerpá celkový zisk. Jednou z variant je, že bychom firmu rozprodali a ukončili hospodaření, protože za těchto podmínek se hospodařit nedá,“ říká Josef Fatura.

Značné navýšení pachtovného v podhorské oblasti, kde hospodaří, rozporuje. „Myslím si, že v našem případě došlo k tomu, že stát zneužil svého dominantního postavení. Vytvořil cenu, která je v rozporu s tím, co je místně obvyklé. Soukromí vlastníci nám pronajímají půdu za dva až tři tisíce korun za hektar a stát nám pronajímá půdu za čtyři a půl tisíce,“ připomíná.

Podle mluvčí ministerstva zemědělství Terezy Kubálkové postupoval Státní pozemkový úřad regulérně. „Všechny úkony a výpočty skutečně odpovídají nově schváleným metodickým pokynům. Ministerstvo se snaží zemědělcům vyjít vstříc alespoň jinými cestami, například v letošním roce jsme už navýšili dotace na zemědělské programy o 550 milionů korun a příští rok do sektoru poskytneme dvě miliardy navíc,“ uvádí.

Prezident Agrární komory Jan Doležal na to reaguje: „My se jenom vracíme na takovou úroveň národních dotací, jaká tady byla v roce 2022. Pokud se jedná o střední podniky, tak ty navíc ještě byly kráceny v rámci evropských dotací. Takže opravdu nejde mluvit o tom, že ty dvě miliardy korun v příštím roce jsou kompenzací za navýšenou daň z nemovitých věcí.“

Vedení Agrární komory plánuje další jednání s ministrem zemědělství. Cílem schůzky bude nastavit pachtovné dotčených zemědělců zhruba ve výši tržního nájemného.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme