Al-Káida vyzývá ke svaté válce v Sýrii
Šéf Al-Káidy Ajmán Zawahrí vyzval všechny své následovníky a militanty v Sýrii, aby se sjednotili a připravili se na dlouhou svatou válku, džihád. Ve videonahrávce se také obrací na džihádisty, kteří podle něho mají zůstat vytrvalí, mají změnit taktiku a připravit na dlouhou partyzánskou válku.
Nástupce Usámy bin Ládina chce bojovat jak proti režimu Bašára Asada a jeho spojencům, tak i proti mezinárodní koalici, kterou označuje za satanskou. Odpůrce označuje za křižáky, šíity, alavity pak za odpadlíky muslimské víry. Do boje však vyzývá nejen Syřany, ale muslimy z celého světa. Al-Káida tak dnes představuje větší hrozbu než tzv. Islámský stát.
Ještě před třemi lety to přitom vypadalo, že hvězda Al-Káidy slábne, a naopak roste popularita tzv. Islámského státu (IS). V uplynulých měsících ale o sobě Al-Káida dala několikrát hodně nahlas vědět, ať už v samotné Sýrii, kde působí pod názvem Fronta dobytí Sýrie (dříve Fronta an-Nusra), nebo spácháním atentátů v Mali či Pobřeží slonoviny. Obě islamistické skupiny navíc také spolu vedly a vedou nesmiřitelný boj o moc.
Zatímco však hrdlořezové z tzv. Islámského státu čelí v posledních týdnech a měsících ofenzivě jak syrských vládních sil a jejich spojenců, tak i Američany vedené koalice spolu se Syrskými demokratickými silami v čele s Kurdy, na Frontu dobytí Sýrie útočí až na výjimky jednotky Bašára Asada a jejich spojenci, ruské letouny, a také Kurdové.
Syrská Al-Káida není, stejně jako IS, zahrnuta do dohody o příměří v Sýrii, Američany vedená koalice se však - až na ojedinělé vzdušné údery proti velitelům Al-Káidy - soustředí výlučně na IS. Fronta an-Nusra přitom ovládá a kontroluje rozlehlá území, především v syrské provincii Idlíb. A i když teď díky ofenzivě vládních sil ztrácí pozice v provincii Hamá, má stále velký vliv i v řadě dalších míst v Sýrii.
Finanční prostředky pak získává i díky únosům. Na rozdíl od tzv. Islámského státu ale Fronta dobytí Sýrie své zajatce většinou nepopravuje a vyměňuje je za výkupné. Chová se k nim proto mnohem lépe, protože představují výhodnou a obchodovatelnou „komoditu". Výjimkou byli unesení libanonští nebo syrští vojáci, které džihádisté zavraždili. A podobně nakládá i se svými odpůrci z řad jiných ozbrojených skupin, s nimiž bojuje o moc.
V uplynulých letech a měsících Fronta unesla stovky, možná tisíce lidí. K mediálně nejsledovanějším patřil i únos křesťanských řádových sester, které Al-Káida po zaplacení výkupného propustila. V srpnu 2014 se stejným způsobem dostal na svobodu také americký novinář Peter Theo Curtis a o měsíc později pak Fronta zadržela 45 příslušníků jednotek OSN z Fidži, kteří se ze zajetí dostali o dva týdny později.
Hlavním cílem Fronty dobytí Sýrie je vytvoření podobného chalífátu, který v roce 2014 vyhlásil na dobytém území tzv. Islámský stát. A to teď otevřeně přiznává i šéf Al-Káidy Ajmán Zawahrí, podle kterého totiž „mezinárodní satanská aliance nikdy neakceptuje vládu islámu v Sýrii".
Svět by se tak měl kromě tzv. Islámského státu zaměřit i na syrskou Al-Káidu. Bez její porážky totiž budou boje v této zemi dále pokračovat. Bez ohledu na to, zda se podaří sesadit prezidenta Asada, nebo ne.
Trumpova celní strategie má logiku
Lída Rakušanová
Putinovci označili vraždu dětí z Ukrajiny za úspěšnou ruskou zkoušku lidskosti
Alexandr Mitrofanov
Ztracený horizont Ameriky
Eduard Freisler
Proč Babiš už nemává svou červenou kšiltovkou?
Kateřina Perknerová