Zásadní, nenahraditelná je role rodin. Rodiče mají své děti znát, mají se jim věnovat, mají jim nabídnout nějaký dobrý smysl života. Mají je bránit před infekcí nenávistí.
Síť spojenců na Blízkém východě Írán budoval od islámské revoluce. Hnutí Hamás a Hizballáh jsou ale dnes oslabena konfliktem s Izraelem a nová syrská vláda nehodlá navazovat na předchozí Asadův režim.
Spíše se dá říct, že země na sebe tak nějak zbyly. Rusko podpořilo syrský režim Bašára Asada na naléhání Teheránu především proto, aby neztratilo svou námořní základnu v Tartúsu.
„Syrské mlčení je silným signálem pro Izrael a Spojené státy, že Sýrie už této osy není součástí, a že její území už nebude využíváno k útokům na Izrael,“ míní expert.
Rozhodnutí ministerstva cestovního ruchu vydané tento týden je prvním případem, kdy úřady v Damašku od prosincového svržení Bašára Asada vydaly pokyny týkající se toho, co ženy mohou a nemohou nosit.
Libanonská vláda chce ukončit desítky let trvající stav, podle kterého bylo libanonské teritorium používáno k útokům proti Izraeli. To vedlo k tomu, že Libanonci nesli břemeno izraelských protiútoků.
„Nařídím ukončení sankcí proti Sýrii, abych jí dal šanci stát se velkou,“ uvedl Trump. „Je jejich čas zazářit. Všechny je rušíme,“ poznamenal prezident.
Izraelská tajná služba Mossad uvedla, že pozůstatky byly nalezeny díky zpravodajským informacím uprostřed Sýrie a „navráceny do Izraele“. Jednalo se podle tajné služby o „náročnou a tajnou operaci“.
V noci Izraelci bombardovali syrská vládní stanoviště. „Situace se obrátila a najednou Izrael říká: ,My chráníme drúzy proti sunnitským džihádistům. Je to paradoxní,‘ tvrdí Břetislav Tureček.
„Je to jasný vzkaz syrskému režimu: Nedovolíme (syrským) silám rozmístit vojska jižně od Damašku nebo jakkoli ohrožovat komunitu drúzů,“ stojí v Netanjahuově prohlášení.
Snížení počtu vojáků podle amerického ministerstva obrany umožňují úspěchy v bojích proti Islámskému státu (IS). IS od roku 2019 v Sýrii nekontroluje rozsáhlé území, v zemi jsou ale ozbrojené skupiny.
Izraelská armáda později večer potvrdila, že provedla v Sýrii údery, terčem podle ní byly vojenské základny a vojenský objekt v oblasti hlavního města.
V Turecku a v Sýrii se v těchto dnech odehrávají významné politické posuny. Jenže oba státy jakoby se míjely na pomyslném eskalátoru, každý míří jiným směrem.
Na obě základny izraelské letectvo zaútočilo v posledních dnech již podruhé. Při útoku v noci na sobotu byli podle syrské státní televize zraněni dva lidé.
Podle OSN je pro 68 procent vnitřně vysídlených osob v uprchlických táborech na severovýchodě země možná přítomnost výbušnin jedním z důvodů, proč se zatím nevrátili domů.
Ruskem a Spojenými státy navržené prohlášení bude podle zdrojů Reuters formálně přijato v pátek. Prohlášení tohoto typu se přijímají prostřednictvím konsenzu.
„Násilí takovéhoto rozsahu a to, že se rozhořelo tak rychle, mnoho lidí nečekalo. Byť se stále spekuluje o tom, jestli bude současná syrská vláda schopná udržet svoje bojovníky na uzdě,“ říká expert.
Strach z dalšího vývoje dávají otevřeně najevo křesťané, Kurdové nebo drúzové – každý v jiné části země. Situace dosáhla tak groteskních podob, že někteří alávité apelují na Izrael, aby jim pomohl.
Kvůli střetům vyzvali duchovní vůdci alavitůk poklidným protestům. V Latákíji a okolí žije menšina alavitů, ke které patřil i Asad. Oblast je tak považovaná za baštu stoupenců bývalého režimu.
Strana kurdských pracujících PKK dále sdělila, že je připravena svolat kongres, ten podle ní ale může řídit jen lídr strany Abdullah Öcalan, který je od roku 1999 vězněn.
Resort vnitra připravuje zákon, díky kterému by úřady mohly nově v azylovém řízení využívat místo fyzických tlumočníků automatické nástroje. Tlumočníci se bouří a ukazují na možná rizika.
Ochromí rozhodnutí Trumpovy vlády americkou zahraniční pomoc? Podaří se prostředky nahradit? A jak výpadek zdrojů ovlivní pomoc Ukrajině? O tom mluví ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek.
Moskva se ocitla v poněkud citlivé situaci. V roce 2015 poslala hroutícímu se režimu Bašára Asada vojenskou pomoc, především leteckou. Na zemi působili především vojenští poradci a také žoldáci.
V Rijádu ho přijal korunní princ Muhammad bin Salmán, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP se dá očekávat, že Šara bude jednat v Rijádu o rekonstrukci Sýrie po dlouhé občanské vládě.