Černá vlajka džihádistů zavlála už i v jihovýchodní Asii
Filipínce i mezinárodní společenství před několika dny vyděsila zpráva o tom, že ISIS získal kontrolu nad prvním městem v celé jihovýchodní Asii, Marawi na ostrově Mindanao. Filipínská armáda proti nim proto nasadila i těžké zbraně včetně letectva. Při bojích však umírají i civilisté
Filipíny jsou rájem na zemi. Turistům z celého světa nabízejí prakticky vše, od průzračného moře a panenských bělostných pláží, přes unikátní faunu a flóru či katolické kostely, až po rýžová pole, která se dostala i na seznam UNESCO. Stačí si vybrat některý ze sedmi tisíc ostrovů tvořících Filipíny a vyrazit. S výjimkou některých oblastí na jihu této země v jihovýchodní Asii, kde už několik let působí islamisté napojení dříve na Al-Kaidu a teď se hlásící i k tzv. Islámskému státu, ISIS.
Před několika dny dokonce Filipínce i mezinárodní společenství vyděsila zpráva o tom, že ISIS získal kontrolu nad prvním městem v celé jihovýchodní Asii, Marawi na ostrově Mindanao, nad kterým zavlála i jeho černá vlajka se stylizovaným arabským textem tzv. šahády.
Hon na jednoho z nejhledanějších teroristů světa přerostl v pouliční válku na jihu Filipín
Číst článek
Několik set ozbrojenců totiž zaútočilo na tamní kostel a zadrželo jak kněze, tak i čtrnáct věřících, o jejichž osudu není dosud nic známo. Následně pak obsadilo i několik vládních budov, při pokusu o ovládnutí celého města pak z vězení uteklo více než sto odsouzenců, z nichž řada se přidala na stranu islamistů.
Vše odstartovala razie vládních jednotek v městě Marawi s cílem zadržet jednoho z nejhledanějších teroristů světa, Isnilona Hapilona, za jehož dopadení nabízejí Spojené státy pět milionů dolarů. Hapilon totiž stojí v čele jedné z nejradikálnějších organizací operujících v Asii, skupiny Abú Sayafa.
Právě proti ní také Američané otevřeli, po úderu na afghánský Taliban druhou frontu boje proti terorismu a vyslali speciální jednotky na základnu v Zamboanze, skupina Abú Sayafa však terorizuje obyvatelstvo na jižních filipínských ostrovech i patnáct let poté. A to především díky tomu, že se ukrývá v těžko přístupném terénu a podniká výpravy s cílem zajmout co nejvíce rukojmí, včetně západních občanů. Za ty pak získává i milionové výkupné, za které pak nakupuje zbraně.
Pouliční válka
Díky tomu tak má k dispozici nejmodernější zbraně. V roce 2014 pak přísahala věrnost tzv. Islámskému státu. Podobně jako několik dalších menších skupin včetně organizace Maute, která se teď snaží o ovládnutí dvousettisícového města Marawi. Filipínská armáda proti nim proto nasadila i těžké zbraně včetně letectva, islamisté ale v uplynulých hodinách stále kontrolovali čtvrť s dvěma tisíci civilisty, kteří žádali o pomoc i prostřednictvím SMS zpráv.
„Při bojích však umírají i civilisté. Manila zatím hlásí více než sto obětí.“
Při bojích však umírají i civilisté. Manila zatím hlásí více než sto obětí, z toho na dvacet obyvatel Marawi. Armáda ale slibuje, že město brzy celé dobude a tím bude moci také ukončit stanné právo vyhlášené prezidentem Dutertem na celém ostrově Mindanao, a to prozatím na dobu 60 dní.
Marawi je už dnes zcela obklíčené a filipínská armáda věří, že se uvnitř nachází i hledaný šéf skupiny Abú Sayafa, Isnilon Hapilon, který byl vloni údajně jmenován emírem tzv. Islámského státu na Filipínách. Ani jeho případné dopadení však nebude znamenat konec teroristické organizace, která chce na převážně katolických Filipínách vyhlásit chalífát po vzoru tzv. Islámského státu v Sýrii a Iráku. Bez spolupráce s dalšími zeměmi, především pak Indonésií a Malajsií, a také se Spojenými státy ale tyto teroristické skupiny budou představovat hrozbu pro stabilitu jihovýchodní Asie i nadále.
Slovensku hrozí, že ho ostatní začnou úplně ignorovat
Kamila Pešeková
Migranty nahradil národní socialismus
Jan Vávra
S Alternativou pro Německo je třeba se vyrovnat politicky, nikoli zásahem úřadů či soudů
Robert Schuster
Unavený geroj Putin chrání Rus před Západem
Alexandr Mitrofanov