Jak bude po Jágrovi
Prezidentské volby skončily, je načase zabývat se skutečně důležitými záležitostmi, které nezajímají 66 procent země, ale opravdu každého.
Například budoucností Jaromíra Jágra, muže, který v životě už nemůže ve svém oboru dokázat víc, než zvládnul do roku 2005. A od té doby udržuje každé léto národ v nejistotě: co s ním teď bude? A co s námi, až tu Jágr nebude, protože až přestane hrát hokej, svět už nikdy nebude stejný.
Procházet si jednotlivé kapitoly Jágrova hokejového života je neobyčejně zábavné, protože vypadají až absurdně.
Například: víte, kdy sehrál kladenský mladík první zápas za národní tým? Bylo to 14 dní před listopadovými událostmi roku 1989.
Nebo vybavíte si, kolik vám bylo, když poprvé nastoupil v NHL? Autor této poznámky v té době ještě nebyl plnoletý, což samo o sobě ukazuje, jak neuvěřitelně dávno už to je.
Teď je Mistr už zřejmě definitivně doma a jistě bude nějaký čas přitahovat na české stadiony davy diváků, kteří o něm už téměř slýchávají a vidí závěry v televizi, ale málokdo měl šanci vidět ho hrát naživo. Bude to dojemné a samozřejmě to jen přiživí legendy o dlouhovlasém chlapci z Hnidous u Kladna, který odjel dobýt Ameriku – a dokázal to.
Jágrův příběh je v tom skutečně pozoruhodný a ohromnou roli v něm vedle talentu a dřiny hraje štěstí. Když hrajete hokej a je vám v roce 1990 osmnáct let, otevře se pro vás svět jako pro žádnou hokejovou generaci před vámi.
Úchvatný příběh úspěchu, výjimečnosti a inspirace
Jágr od začátku prokázal mimořádný cit pro marketing. Jeho číslo 68 neslo jasnou symboliku, která byla velkolepě završena o osm let později. Zlatí hoši z Nagana tehdy v roce 30. výročí okupace a 50. výročí nástupu komunismu definitivně završili příběh hokeje coby metafory národního osudu po slavném vítězství nad odvěkými ruskými soupeři ve finále olympijského hokejového turnaje.
Všichni jsme cítili, že o tehdejší úspěch jsme se zasloužili tak nějak všichni. A že Jágr, Hašek a spol. jsou těmi nejlepšími vyslanci nejlepších národních vlastností, odvahy, nezdolnosti a touhy po vítězství. Sice se tak vidíme jen sami, ale proč si to neužít.
V pořadu, který se zabývá většinou politikou, je ale samozřejmě nutné zabývat se politickými aspekty vlivu Největšího Čecha. A to je taky zajímavá kapitola. O čísle 68 byla již řeč. Stejně známá je i jeho dlouholetá sympatie vůči ODS, kterou Jágr projevoval veřejně, dokonce finančně.
Jaromír Jágr se vrací do Česka, Calgary vymění za prvoligové Kladno
Číst článek
O jeho síle svědčí historka z roku 2010, kdy Češi s Jágrem v sestavě naposledy získali titul mistrů světa. Jágr byl pozván do pořadu ČT Hyde park. Jenže protože bylo pár dní před sněmovními volbami, sehnala k němu ČT narychlo raději i jeho spolubojovníka z Nagana a tehdejšího kandidáta ČSSD Jiřího Šlégra, aby bylo vyváženosti pořadu o hokeji učiněno zadost.
V posledních letech je ale už možné vidět Jágra na jiné střídačce: před volbami 2013 se ukázal v přísně apolitické reklamě Andreje Babiše na jeho kuřata a loni v létě, v době kampaně před sněmovními volbami se národní idol nechal vyfotografovat při návštěvě farmy Čapí hnízdo, kvůli níž je teď jeho hostitel Babiš stíhán.
A to byl taky moment, kdy o Jágrově politickém instinktu či prostě soudnosti zapochybovalo i mnoho jeho nejvěrnějších fanoušků. Ano, Jágr se nejspíš změnil, stejně jako se změnilo od časů, kdy geniální dítě odjelo do Ameriky, celé Česko. Víc nemá smysl o tom přemýšlet.
Jágrovi bude za pár dní 46 let, takže ho čeká tak maximálně 10 až 15 let hokejové dráhy. A ať už za tu dobu udělá či řekne cokoliv, stejně se na něj bude jednou vzpomínat jako na skutečně úchvatný příběh úspěchu, výjimečnosti a tak důležité inspirace v časech, kdy to Česko nejvíc potřebovalo. Druhý takový Jágr se už neobjeví.
Předvolební posuny na politické scéně
Kateřina Perknerová
Trump zkouší politiku ultimát a nátlaku
Jiří Pehe
Co všechno se bude z Bílého domu vylévat
Tereza Zavadilová
Za mě vždy hlasuje peněženka
Petr Holub