Nový balík pomoci podle nich zahrnuje střely protivzdušné obrany, munici pro mobilní salvové raketomety HIMARS, javeliny a další protitankové střely, systémy a vybavení pro boj s drony.
Americký historik a exdiplomat Michael Kimmage v rozhovoru pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál vysvětluje, čím si Rusové ospravedlňují své kroky. A říká, že k vítězství mají velmi daleko.
Míša pomáhala taky třeba během covidu, nebo při náporu uprchlíků z Ukrajiny na začátku ruské invaze. Je jednou z více než 1,6 milionu lidí, kteří v Česku pomáhají bez nároku na jakoukoli odměnu.
„Kyjev nepotřebuje nutně řešit poválečnou rekonstrukci, ale to, aby zvládl aktuální fungování státu jako životaschopné jednotky, která je schopná vést válečný konflikt,“ zdůrazňuje Michal Smetana.
Státy NATO se dohodly na dalších dodávkách systémů protivzdušné obrany Ukrajině. „Je to jednoduché, pokud nemáte co nabídnout věcně, dáváte peníze,“ shrnul český velvyslanec při NATO Jakub Landovský.
Sbírka, kterou podpořily též různé osobnosti, pokračuje. „Svou podporou jste dokázali, že Slovensko není zbabělé, právě naopak je odvážné a ochotné pomáhat,“ vzkázali organizátoři.
„Jedná se, tuším, o sedm vlastníků. Tito příjemci se prokázali jako malé nebo střední podniky, ale reálně nesplnili podmínky dotací, protože byli velkými podniky,“ vysvětloval ministr Marek Výborný.
Za posledních sedm let dal stát na podporu turismu v regionech více než 431 milionů korun. Jestli ale peníze skutečně pomohly zlepšit komfort turistů, není možné ověřit, kritizují kontroloři.
Z balíku investic tvoří pět miliard eur přímá finanční pomoc v podobě půjček, zbylých 1,8 miliardy jsou investice a 600 milionů granty, z nichž má 200 milionů jít na výdaje spojené s migrací.
Podpora musí podle šéfa NATO pokračovat, protože každý výpadek v dodávkách má velké dopady na bojišti. „Bylo by historickou chybou nechat (Vladimira) Putina vyhrát,“ poznamenal Jens Stoltenberg.
Vláda letos přidá peníze na podporu životní pohody v chovech zvířat. Po jednání se zástupci zemědělců, kteří hrozí protesty, to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
„Výroba munice uvnitř EU jde velmi pomalu. My ji potřebujeme teď, protože prodlení jde na úkor životů našich vojáků a civilistů,“ apeluje Jevhen Perebyjnis, náměstek ukrajinského ministra zahraničí.
Na transparentech, které jsou často v angličtině, mají lidé hesla jako „Zastavte Putina, zastavte válku“, „Rusko mučí a zabíjí“ nebo „Více zbraní pro Ukrajinu“.
Uvádí to páteční zpráva Kielského institutu pro světové hospodářství (IfW). Co se týká EU, existuje podle něj stále výrazný rozdíl mezi slíbenou a skutečně poskytnutou pomocí Ukrajině.
Státy EU se na záležitosti prý zatím nedokážou shodnout. Odpůrci návrhu se obávají, že zabavení zmrazených ruských financí by pro Západ mohlo mít vážné následky, protože by to vytvořilo precedens.
„Je pro mě naprosto neuvěřitelné, že banky odmítají poskytovat úvěry na výrobu zbraní ve prospěch obětí agrese. To je morální zvrhlost,“ říká bezpečnostní analytik Otakar Foltýnek.
Vyloženě hitlerovské signály slyšíme dnes z Ruska. Je to přece prezident Putin, který otevřeně říká: „Neznám lepší způsob ochrany vlastních hranic, než je jejich rozšíření!“
Unijní představitelé by se měli vrátit k hlasování o další finanční pomoci pro Ukrajinu v lednu. Ministr pro evropské záležitosti zdůraznil, že jeho stanovisko se může lišit od stanoviska vlády.
V komentáři k očekávané schůzce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s jeho americkým protějškem Joem Bidenem v Bílém domě to v úterý podle agentury TASS uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.