Letní program ČT1 zamrzl v normalizaci. Jako každý rok
Pokud jste od České televize čekali aspoň minimální posun ve skladbě letního televizního schématu, budete zklamaní. Tedy až na jednu výjimku: na veřejnoprávní obrazovky se vrací Chalupáři.
Mediální trh a způsob konzumace dříve televizního obsahu se prudce proměňuje, Česká televize ale zůstává pevným bodem věrným dlouhodobé tradici.
Každé léto se tvůrci programu na prvním kanálu bez zaváhání ponoří do archivů komunistické ČST ze sedmdesátých a osmdesátých let a opráší ty nejvyprázdněnější normalizační seriálové klenoty, kterými posléze naplní prázdninově pohodové vysílací schéma.
Letos se tedy diváci mohou těšit nejen na desetiletími repríz prověřenou Sanitku či Nemocnici na kraji města, ale dokonce i na Chalupáře, kteří v uplynulých třech letech prošli kolečkem komerčních televizních stanic.
Jediné, čím se s touhle diváckou náloží může ČT1 chlubit, je její pozoruhodná schopnost udržovat nostalgii po minulém režimu - ostatně necelá polovina lidí si podle agentury STEM myslí, že "za komunismu bylo líp". Je jasné, že cílovou skupinou prvního programu nejsou mladí diváci - což v tomhle případě znamená kohokoliv pod padesát.
Je ale skutečně nutné těm, pro které je televize nenáročným odpočinkem, vymývat rok co rok hlavu klenoty typu Valutová příhoda (Malý pitaval z velkého města, 15. díl, 1986, "v jednom pražském hotelu se objeví trojice povedených podvodníků, kteří nabízejí výhodnou směnu valut")?
Umrtvenost programového schématu, které by směle zapadlo do roku 1988, jen podtrhuje dlouhodobou neschopnost České televize zbavit se dědictví seriálů o soudruzích z Veřejné bezpečnosti a okresních nemocnic.
Od ČT1 nejspíš nikdo nečeká vysílání světových hitů jako Hra o trůny nebo Dům z karet - těm patřily noční hodiny na druhém kanálu, navíc ti, kteří je oceňují, je stejně dávno sledují přes internet. Nákup či rovnou adaptace (jako v případě seriálu Svět pod hlavou nebo nepříliš povedeného, zato divácky mimořádně úspěšného Doktora Martina) starších, ne však pravěkých, seriálů ale veřejnoprávní televizi sluší.
Tam, kde zahraniční televize nasazují zábavné soutěže o vaření, však ČT přichází s pátou reprízou humorných hlášek doktora Štrosmajera za posledních deset let.
A jako zlatý hřeb letního schématu přicházejí Chalupáři, "pohodový český seriál", který normalizační bezčasí upevňuje mnohem víc, než třeba z dnešního pohledu komický Okres na severu. Ale proč taky na jakoukoliv snahu vytrhnout program z kontinuální televizní šedi nerezignovat? Stačí mít v chalupě orchestrión a spokojení jsou diváci i vedení.
Bylo to rychlé. Syrští povstalci získávají mezinárodní legitimitu
Jan Fingerland
Šedivé myši stranám voliče nepřitáhnou, a tak se bude šíbovat s lídry
Lukáš Jelínek
Nezávislý bitcoin závisí na politicích
Julie Hrstková
Hnutí ANO a ODS se v jedné věci shodnou – i když tím ohrožují státní rozpočty
Petr Šabata