Tři princezny zachraňují království. Pokus o úkrok stranou od vypravěčské šablony vychází jako „vykrádačka“ oblíbených pohádek, kde toho funguje málo, a vůbec ze všeho nejméně trojice hlavních postav.
„Je vidět, že skladba diváků se jednak drží a jednak k tomu pořadu usedají celé rodiny. On má velký zásah dokonce i u mladé generace,“ říká pro Radiožurnál mediální analytik Filip Rožánek.
„Byla to neuvěřitelná cesta, já ti Kateřino z celého srdce děkuji, protože kdyby nebylo tvé energie, tak to v žádném případě sem nedotáhneme,“ poděkoval Hes své taneční partnerce Bartuněk Hrstkové.
O podobě předlohy budou poslanci hlasovat patrně nejdříve ve druhé polovině ledna, byť podle původních představ vládního tábora měla být účinná už od začátku příštího roku.
Výběr reprezentanta prošel letos několika fázemi a pracoval zejména s faktem, že pro tuzemského favorita nemůže v semifinále ani finále hlasovat český divák.
„Měli jsme si říct, co očekáváme od médií veřejné služby ve 21. století. Tohle bylo vždycky nezbytným prvkem debat, ať už ve skandinávských zemích, nebo třeba v Polsku či Německu,“ říká Rožánek.
Česká televize nabízí divákům kromě zpravodajství také programy, které komerční stanice nevysílají. Vedení opakovaně varovalo, že pokud nedojde ke zvýšení koncesionářských poplatků, nastanou škrty.
Po 17. listopadu 1989, kdy byli v Praze studenti na vzpomínkovém pochodu zmasakrováni příslušníky Sboru národní bezpečnosti, bylo klíčové, jak tyto informace dostat k lidem.
„V květnu diváky pobaví hned tři komedie, u nichž se nejen zasmějete, ale i zamyslíte nad svým zdravím. V programu bude i řada premiérových dokumentů a oceňovaných filmů,“ řekl Souček.
Návrh na zvýšení poplatků za média veřejné služby, který se týká České televize a Českého rozhlasu, se projednává už několik měsíců. Jakou podporu u vládních politiků má?
Pokud by na rozpočtovou variantu „Armageddon“ skutečně došlo, pak v příštím roce ještě ČT udrží sestavu kanálů, která je nyní v provozu, minimálně ještě v prvním pololetí.
Poslanecká sněmovna projednávala novelu zákonů o veřejnoprávní televizi a rozhlasu. Kvůli odporu je možné, že jej do konce roku schválit nestihnou.
V senátním výboru neuspěli její odpůrci s peticí.
Investigativní reportér Jiří Hynek na konci října odešel z České televize. Učinil tak z vlastního rozhodnutí, uvedl dnes na síti X. V České televizi strávil 23 let.
Novelu, kterou kritizuje opozice, nestihnou poslanci podle Bendy přijmout včas. „Letos se to nestihne pro odpor opozice. Předpokládám schválení v prvním čtvrtletí příštího roku,“ řekl serveru.
Rada zároveň generálního ředitele Jana Součka vyzvala, aby do 10. září předložil materiál o výrobě a rozsahu publicistických pořadů. Informovat má také o tom, čím a kdy 168 hodin nahradí.
„Když vám lidé, kteří se věnují médiím, začnou říkat: Bacha, aby to náhodou nedopadlo jako v Polsku, v Maďarsku, na Slovensku... Tak to pochopitelně kontrolka začne blikat.“
„Pořadů otevírajících témata, která štvou mocné politiky a byznysmeny, Česká televize moc nemá. Pokud jeden ruší, vyvolává to znepokojivé otázky,“ říká novinář Respektu Ondřej Kundra v Interview Plus.
Přípravu programu 168 hodin provázely stále častější vnitroredakční spory o obsah a zpracování reportáží. Dlouholetá moderátorka a dramaturgyně pořadu Nora Fridrichová v České televizi zůstane.
Změna by měla navazovat na tzv. mediální novelu, kterou nedávno schválila vláda a která počítá se zvýšením koncesionářských poplatků. ČT se kontrolám Nejvyššího kontrolního úřadu nebrání.
„Očekávám jednu z nejzajímavějších Tour za poslední léta. Je to našlapané. Dnes to není už jen o dvou absolutních lídrech, i když jsou odskočení,“ říká bývalý profesionální cyklista Lubor Tesař.