Po 17. listopadu 1989, kdy byli v Praze studenti na vzpomínkovém pochodu zmasakrováni příslušníky Sboru národní bezpečnosti, bylo klíčové, jak tyto informace dostat k lidem.
„V květnu diváky pobaví hned tři komedie, u nichž se nejen zasmějete, ale i zamyslíte nad svým zdravím. V programu bude i řada premiérových dokumentů a oceňovaných filmů,“ řekl Souček.
Návrh na zvýšení poplatků za média veřejné služby, který se týká České televize a Českého rozhlasu, se projednává už několik měsíců. Jakou podporu u vládních politiků má?
Pokud by na rozpočtovou variantu „Armageddon“ skutečně došlo, pak v příštím roce ještě ČT udrží sestavu kanálů, která je nyní v provozu, minimálně ještě v prvním pololetí.
Poslanecká sněmovna projednávala novelu zákonů o veřejnoprávní televizi a rozhlasu. Kvůli odporu je možné, že jej do konce roku schválit nestihnou.
V senátním výboru neuspěli její odpůrci s peticí.
Investigativní reportér Jiří Hynek na konci října odešel z České televize. Učinil tak z vlastního rozhodnutí, uvedl dnes na síti X. V České televizi strávil 23 let.
Novelu, kterou kritizuje opozice, nestihnou poslanci podle Bendy přijmout včas. „Letos se to nestihne pro odpor opozice. Předpokládám schválení v prvním čtvrtletí příštího roku,“ řekl serveru.
Rada zároveň generálního ředitele Jana Součka vyzvala, aby do 10. září předložil materiál o výrobě a rozsahu publicistických pořadů. Informovat má také o tom, čím a kdy 168 hodin nahradí.
„Když vám lidé, kteří se věnují médiím, začnou říkat: Bacha, aby to náhodou nedopadlo jako v Polsku, v Maďarsku, na Slovensku... Tak to pochopitelně kontrolka začne blikat.“
„Pořadů otevírajících témata, která štvou mocné politiky a byznysmeny, Česká televize moc nemá. Pokud jeden ruší, vyvolává to znepokojivé otázky,“ říká novinář Respektu Ondřej Kundra v Interview Plus.
Přípravu programu 168 hodin provázely stále častější vnitroredakční spory o obsah a zpracování reportáží. Dlouholetá moderátorka a dramaturgyně pořadu Nora Fridrichová v České televizi zůstane.
Změna by měla navazovat na tzv. mediální novelu, kterou nedávno schválila vláda a která počítá se zvýšením koncesionářských poplatků. ČT se kontrolám Nejvyššího kontrolního úřadu nebrání.
„Očekávám jednu z nejzajímavějších Tour za poslední léta. Je to našlapané. Dnes to není už jen o dvou absolutních lídrech, i když jsou odskočení,“ říká bývalý profesionální cyklista Lubor Tesař.
„Koncesionářské poplatky zůstanou pod unijním průměrem, i když projde vládní novela,“ říká Marína Urbaníková z Katedry mediálních studií a žurnalistiky Masarykovy univerzity v Brně.
Takzvaná velká mediální novela zajistí mimo jiné růst televizních a rozhlasových poplatků. Ředitelé České televize a Českého rozhlasu mají také podepsat memoranda o veřejné službě.
Vláda schválila takzvanou velkou mediální novelu, která kromě jiného zvyšuje poplatky za rozhlas a televizi. Kdo všechno a kolik by měl nově platit? Radiožurnál vysílal speciál k financování ČRo a ČT.
Mezi médii z Evropské unie, jejichž obsah hodlá Rusko blokovat, jsou Česká televize a český server Seznam Zprávy. Ze slovenských jsou to deníky SME a Denník N.
Stále více lidí se vyhýbá zpravodajství, protože ho považují za depresivní či nudné. K fenoménu v posledních letech mohly přispět pandemie covidu-19, ruská invaze na Ukrajinu nebo válka v Pásmu Gazy.
„Michal Kovačič se mě ptal, jak odolat tlakům. A jedna z mých odpovědí byla, ať se nenechá vyprovokovat. Jeho situace ale byla složitější,“ hodnotí moderátor České televize Václav Moravec.