Luxovat, nebo se těšit na partnera?
Dva a půl roku slýcháme, čteme a leckteří také sami hloubáme nad tím, že kdesi ve voličském podzemí dřímá milionový drak. Při posledních volbách zůstal na ocet, vsadil na špatné koně, ale až se ze zachmuření příště probere, budeme se divit.
Samozřejmě, frustrované elektoráty existují a sněmovní strany o nich dobře ví. Akorát si s nimi některé těžko mohou vědět rady – tedy například vládní subjekty se sympatizanty komunistů, Trikolóry (do voleb šla společně se Svobodnými a Soukromníky) a zřejmě už uhynulého Volného bloku.
Klamavý tandem
O ty se přirozeně zajímá opozice, přičemž ale hnutí ANO, respektive jeho šéfa, mohou kupříkladu voliči KSČM právem považovat za strůjce propadu jejich favorizované strany.
A to samé ti, kdo dali přednost ČSSD. Pokud by u toho napřesrok zůstali, měli by si ale dávat dobrý pozor. Protože zdomácnělé zkratky se zmocnil subjekt nového politického tandemu Bobošíková–Paroubek, průhledně účelově pojmenovaný Česká suverenita sociální demokracie.
Analytik o průzkumu: Překvapil mě nárůst stran mimo Sněmovnu. Možná zažívají renesanci
Číst článek
Na který si právě kvůli klamavému jménu stěžuje u Nejvyššího správního soudu původní sociálnědemokratický subjekt. Ano, ten se sídlem v historickém Lidovém domě, přejmenovaný však možná trochu nedomyšleně na SOCDEM.
K milionovému davu zklamaných – suma sumárum šlo o 900169 duší – patří ještě voliči Přísahy a Zelených.
Rozhodující síla? Anebo ne
Do jednoho pytle je všechny určitě nenacpeme, ale z posledního volebního průzkumu společnosti Median je patrné, že si pozice získané v říjnu 2021 více méně drží, ba dokonce nyní lehce posílily.
MEDIAN: Volby by v březnu vyhrálo ANO. Levice stojí na prahu Sněmovny, TOP 09 a lidovci by propadli
Číst článek
Nejblíže vstupu do sněmovny jsou KSČM a SOCDEM, plus nováček v partii, Rajchlovo hnutí PRO 2022. Lehce nad třemi procenty se pak nacházejí Přísaha a Zelení. Ale jak známo, příslovečná statistická chybička se může vloudit raz dva a čísla jsou zavádějící.
Obě opoziční hnutí však údaje nepochybně sledují a asi i přemýšlejí, jestli je lepší voličstvo luxovat, což nemusí jít tak lehce, nebo se těšit na případné povolební spojence. Protože i jen jedna ze zmiňovaných stran by po vstupu do sněmovny mohla mít zásadní vliv na rozložení sil. O tom není sporu.
Ale také se ovšem může klidně stát, že ideově roztříštěný hlouček minule neúspěšných subjektů zůstane mimo i podruhé. A sociologové budou další čtyři roky strašit mysteriózní dřímající saní s milionem hlav.
Autor je komentátor Českého rozhlasu.
Nad Gruzií se vznáší stín vážného občanského konfliktu
Libor Dvořák
Ambiciózní projekt reformy daní z dílny PAQ Research má jediný háček: je navrhovaný v Česku
Apolena Rychlíková
Angela Merkelová vzpomíná. Také na Ukrajinu
Libor Dvořák
O vládním hausnumerismu aneb nápadný nepůvab 93 procent
Petr Honzejk