Noví ruští emigranti návrat do vlasti nechystají

OutRush je výzkumný projekt European University Institute o ruské emigraci po 24. únoru 2022. Hlavní závěr zní: Ti, kteří z Ruska emigrovali v letech 2022 až 2024, s návratem nespěchají. Chtěli by bezpečnostní záruky a politické změny v zemi.

Komentář Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusové prchající před válkou do Gruzie po vyhlášení mobilizace

Rusové prchající před válkou do Gruzie po vyhlášení mobilizace | Foto: Mirian Meladze | Zdroj: Profimedia / Anadolu Agency / ABACAPRESS.COM

Na základě oficiálních statistik hostitelských zemí průzkum tvrdí, že Rusko opustilo v letech 2022 až 2023 na 800 tisíc osob. Zástupci IT profesí tvoří 41 procent.

Dalších 21 procent tvoří zástupci umění a kultury, vědy a vzdělávání a médií. Přibližně sedm procent z těch, kteří odešli, začalo po přestěhování podnikat a 28 procent plánuje začít podnikat v budoucnu. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Alexandr Mitrofanov: Noví ruští emigranti návrat do vlasti nechystají

Odliv mozků z Ruska pokračuje

V rozporu s oficiálními prohlášeními ruských úřadů o počtu navrátilců se zastavení odlivu mozků z Ruska v krátkodobém horizontu jeví jako nepravděpodobné. Od léta 2023 do léta 2024 se do Ruska vrátilo pouze osm procent respondentů a dalších pět procent plánuje návrat do Ruska v příštím roce.

Mezi těmi, kteří neplánují návrat v nadcházejícím roce, až 54 procent takovou možnost jednou v budoucnu připouští, ale jejich rozhodnutí závisí na politických změnách v Rusku. 

Záruky míru a bezpečnosti by mohly přilákat některé z těch, kteří odešli, zpět do Ruska, neboť pro 32 procent respondentů bylo jedním z hlavních důvodů emigrace riziko vojenské mobilizace. Pro většinu se však návrat zdá nepravděpodobný, protože jejich emigrace souvisí nejen se strachem z mobilizace, ale také s hlubokým nesouhlasem s politikou ruské vlády. 

Přijímající země mají z přílivu ruských emigrantů různý prospěch. Kypr, Španělsko, Portugalsko, Srbsko, Nizozemsko a Velká Británie přilákaly ve srovnání s ostatními zeměmi větší počet IT odborníků.

Do Francie a Velké Británie přicestovalo více odborníků z oblasti umění a kultury ve srovnání s ostatními destinacemi. Brazílie, Černá Hora, Srbsko a Argentina se vyznačují vyšší mírou podnikání ruských emigrantů, od 8 do 14 procent. 

Nechci se nechat zabít, ani být součástí těch, kdo vraždí, říká Rus, který po mobilizaci odešel do Srbska

Číst článek

Emigranti se pořád bojí mobilizace 

Devadesát procent emigrantů má pravidelný kontakt s příbuznými v Rusku, ale počet rozhovorů o politice se snížil o 11 procent. Počet cest do Ruska roste.

V roce 2024 tam vycestovalo 24 procent emigrantů, což je nárůst oproti 13 procentům v roce 2023, a podobný počet plánuje cestu v budoucnu. Rizika mobilizace však mají vliv, protože muži cestují do Ruska mnohem méně často než ženy. 

Případný návrat ovlivňují zprávy z Ruska. Tady je čerstvý příklad. 

Vadim Moškovič je zakladatelem společnosti Rusagro, která je jedním z největších ruských výrobců slunečnicového oleje, vepřového masa a cukru.

Rovněž založil společnost Level Group, což je jeden z předních developerů v Moskvě. V loňském roce zahájil proces přeregistrace svého podnikání z Kypru do Ruska. Moškovič je nyní ve vazbě a ruský stát se chystá Rusagro znárodnit. 

Autor je komentátor serveru novinky.cz

Alexandr Mitrofanov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme