Principy s omezenou trvanlivostí a zmuchlané sako. Babišova garda se chová jako tradiční strany
Hnutí ANO předvádí hru hodnou „zkorumpovaných tradičních stran“. V jakém postavení půjde do voleb Andrej Babiš?
Když na jaře obvinili podnikatele a člena ANO Davida Rusňáka z účasti na obchodování s informacemi z policejních spisů, takřka okamžitě musel vystoupit z hnutí ANO. A nejen to. O místo na kandidátce ANO přišla i jeho manželka, která sice obviněna nebyla, ale „dehonestující tvrzení“ dopadla i na ni.
Novomanželka Monika Babišová si obvinění s vysokou pravděpodobností vyslechne z účasti na dotačním podvodu v Čapím hnízdě. Lze to dovodit z dikce žádosti, kterou vyšetřovatelé poslali do sněmovny, a také z překlepu, jehož se v ní dopustili – u jejího jména na dvou místech nechali zkratku 'obv.'. (více o samotné kauze čtěte ZDE).
Přesto nic nenasvědčuje tomu, že by Andrej Babiš, její manžel a hlavní podezřelý, nějak blížící se obvinění reflektoval. Ještě na na jaře hlásal, že imunita má platit jen pro výroky na parlamentní půdě. Když jde o něj, náhle neví, jestli bude chtít být vydán. Prý záleží na obsahu policejní žádosti.
Bez data spotřeby
Letos na jaře také zmizel z etického kodexu hnutí odstavec, který stíhaným neumožňoval kandidovat. Údajně to byla reakce na sporné obvinění libereckého činovníka, ale z úpravy těží celá partaj, aktuálně se nejvíc hodí právě zakladateli a majiteli ochranné známky ANO.
Babiš dotační podvod organizoval, řídil a koordinoval. Faltýnek pomáhal, píše policie
Číst článek
Je to jako by Babiš servíroval principy s omezenou dobou trvanlivosti. Jen zapomněl data spotřeby zveřejnit. Jeho zákazníkům a spolupracovníkům, zdá se, zatím chutná. Vlastní straníci se kolem něj semkli jako pretoriánská garda a vypadá to, že jej budou bránit do roztrhání. Či do úplné ztráty soudnosti a důstojnosti.
Až doposud hlasovali pro vydání všech zákonodárců, kteří měli opletačky s paragrafy, teď najednou začínají taktizovat. Až dosud politici šermovali floskulí Padni komu padni, teď najednou z jejich úst zaznívá: "Hlasujme o Babišovi až po volbách. Vydávat jej nyní je zbytečné. Nová sněmovna bude muset proceduru stejně opakovat. A hlavně, policie jej nestihne ani obvinit."
Jak k takovému tvrzení dospěli, nevíme. Jistě víme jen jedno: když o Babišovi nebudou hlasovat před volbami, půjde do nich bez poskvrny. Sice se zmuchlaným sakem, ale bez viditelných tržných ran. Ve volbách to neubere body a prezident nebude pověřovat stíhaného premiéra.
Podezřelý občan Andrej Babiš
Není to jediná výhoda, kterou pro Babiše chtějí vyšermovat. V mandátovém a imunitním výboru požádali, aby jim policie předložila kompletní spis. Je to dost neuvěřitelná představa.
Podezřelý občan Andrej Babiš by se dozvěděl, co na něj mají ještě před samotným obviněním. S takovou výhodu běžný smrtelník do trestního řízení nikdy nejde. Ani obstrukční velmistr David Rath se při vydávání nedozvěděl, co všechno na něj detektivové sesbírali – do sněmovny doručili pouze fragmenty odposlechnutých hovorů.
I někteří členové mandátového výboru ten požadavek vnímají jako obstrukci. Partě v trikotu ANO nelze upřít talent – rychle se učí. Vlastní pravidla, které vydávali za ideový fundament pro vstup do politiky, náhle doplňují výjimkami. Piruety, které už stačili na parlamentním kluzišti vykroužit, snesou srovnání s taktizováním, které v minulosti předváděly ty tolik nenáviděné tradiční strany.
I kdyby kauza Čapí hnízdo přinesla široké veřejnosti jen toto poznání, nebude to málo.
Konflikt mezi Muskem a evropskými lídry sílí
Jiří Pehe
Políbit prsten jako Zuckerberg
Tereza Zavadilová
Dodržel Stanjura rozpočet? Jsou důležitější otázky
Petr Holub
Kam s Kamalou?
Jan Fingerland