Taxikáře těžko chápat
Pražané zažili za poslední desítky let s taxikáři už různé věci, včetně jejich protestů například v podobě blokování magistrály, tedy jakési automobilové tepny města, nebo hromadných pomalých jízd skrz centrum.
Jen důvody demonstrací se lišily: buď se nelíbil magistrátem stanovený strop tarifu, anebo vadila konkurence.
Stovky taxikářů jezdily na nábřeží kolem Rudolfina a Národního divadla. Doprava kolabovala
Číst článek
Což je případ aktuální, ale není nový, první rozhořčení na činnost společnosti Uber se odehrálo loni a tehdy primátorka Krnáčová taxikářským předákům dokola tvrdila, že v podstatě nemůže zatím nic proti podobným firmám dělat.
S tím se ale taxikáři nechtějí smířit, zvlášť když vidí, že „smluvní přepravci“, jak by se dalo Uberu nebo Liftagu říkat, bývají předmětem kontroverzí i soudní sporů také jinde, nejen v Brně nebo Londýně.
A tak teď přišly protesty opět na řadu, v pondělí už třetí po sobě jdoucí pracovní den. Přičemž „tvrdé jádro“ taxikářů ohlašovalo rozhodnutí tlak na veřejnost zvyšovat, neboť se ho údajně dotklo, že média označila čtvrteční a páteční jízdy krokem skrz Prahu za neúčinné.
Bídná pověst
Jenomže efekt nebude mít ani silnější znepříjemnění městského provozu a široká veřejnost se jen ještě víc vůči taxikářům naježí. Ti si totiž, i když jim to každou chvíli někdo znovu připomíná, nechtějí uvědomit, jak negativní vztah k nim občané města mají, že je dokonce někdy nespravedlivě házejí do jednoho zlodějského pytle.
Od raných 90. let se mnozí taxikáři chovali jako takřka bandité, a to nejen k turistům, u nichž to ale bylo obzvlášť drastické a varování před pražskými taxíky najdeme ve většině v cizině tištěných průvodců. O běžném počínání „špatných taxíkářů“, tedy bezskrupulózním okrádání zákazníků, se lehce mohl přesvědčit i každý Čech na vlastní kůži.
Ovšemže se tak dělo, a to je třeba zdůraznit, za dlouholetého nečinného přihlížení magistrátu. A pak ještě: většina těch ostatních, tedy slušných a nepodvádějících taxíkářů, se od svých agresivních „kolegů“ nedokázala distancovat.
U řadových Pražanů tedy taxikáři pochopení těžko najdou, a jestliže jim budou ztrpčovat život, neobliba se ještě prohloubí.
KOMENTÁŘ: Polotajný a kvapný sjezd?
Číst článek
Čas od času taxík všichni potřebujeme. Už dávno ale máme čísla na osvědčené solidní firmy, nebo dokonce konkrétní řidiče uložena v mobilech. A mávat na projíždějící vozy si troufají pouze naivně nevědomí cizinci, našinec tak nikdy neučiní.
Jak potom ale s takovou pověstí dojít v možná i oprávněné při o nestandardní konkurenční služby ke kýženému výsledku? Vlastně s výzvou „já přicházím o rito, tak s tím, lidi, něco dělejte“?
Otravováním života běžných občanů velmi těžko. Ti se nakonec začnou taxíkům ještě víc, ne-li definitivně vyhýbat. Což by také byla forma protestu.
Ani reforma sociálních dávek se ministru Jurečkovi moc nepovedla
Lukáš Jelínek
Peněz je dost, jen ty levné byty chybí
Julie Hrstková
Demonstrace na Slovensku pokračují, vláda ale nikam neodchází
Petr Šabata
Rusko a Sýrie
Ondřej Soukup