Stovky policistů, hasičů a dalších příslušníků se ve čtvrtek sešly před ministerstvem vnitra na Letné. Protestují proti nízkým platům, špatné personální situaci a zatěžující byrokracii.
Střety demonstrantů s policií ve středu, druhý den v řadě, provázely v srbském Novém Sadu protesty příznivců srbské opozice, domáhajících se potrestání viníků tragického pádu části místního nádraží.
Desetitisíce lidí vyrazily v úterý protestovat před novozélandský parlament proti návrhu sporného zákona, jenž by podle jeho kritiků podkopal práva původních obyvatel.
„V zájmu zachování stability a ústavního pořádku v zemi... odstupuji z funkce prezidenta,“ cituje z prohlášení Aslana Bžaniji ruská tisková agentura RIA Novosti.
„Rozhodně to není tak, že bychom byli společnost, kde by probíhala nějaká studená občanská válka,“ popisuje v pořadu Jak to vidí... politolog Lubomír Kopeček.
Přímo ke vstupu do muzea přišli akci oponovat sympatizanti Ukrajiny s vlajkou země, která už téměř tři roky čelí ruské agresi. Jsou jich desítky. Situaci na místě sleduje policie.
Protesty vypukly v pondělí, když abchazský parlament začal projednávat návrh zákona o ratifikaci dohody s Moskvou, která by umožnila ruským občanům a firmám kupovat pozemky a nemovitosti v Abcházii.
Přenesme se o 85 let zpět, do 15. listopadu 1939. Na pražský Albertov se tehdy převážně studenti přišli rozloučit s Janem Opletalem. Poslední rozloučení přerostlo do velkého protestu proti okupantům.
Blažek chce mezi zaměstnance rozdělit zhruba 700 milionů korun, které zůstaly po ne tak razantním zvýšení platů soudcům a státním zástupcům. Přesun peněz ale musí ještě schválit poslanci ve Sněmovně.
Část policistů druhým dnem protestuje proti nízkým platům, byrokracii a nedostatku lidí u sboru. Omezili proto rozdávání pokut. Jak situaci vidí protestující policisté?
„Obecně ve státní správě je podfinancování určitě závažný problém, ale nelze to řešit tím, že budu narušovat výkon služby,“ říká Preuss z Právnické fakulty Univerzity Karlovy k protestu policistů.
V hlasování podle oficiálních výsledků zvítězila vládní strana Gruzínský sen. Prezidentka Salome Zurabišviliová a opoziční strany výsledky zpochybnily a odmítají je uznat.
„Vyhlášení protestu by bylo extrémním řešením. Jsem rád, že k tomu nakonec nedošlo,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.
Protesty organizované lékařskými a zdravotnických odbory kvůli navýšení platů a mezd zdravotníků budou až příští rok. Může jít o výpovědi z přesčasové práce nebo jinou formu.
„Stále jsme připraveni jednat. Naším cílem není protest či jakékoli obtěžování pacientů, ale nezbytná náprava stavu úhrad naší péče o ně,“ uvádí sdružení.
„Za této situace je růst úhrad pro primární péči ve výši 2,83 procenta nedostatečný,“ říká k plánovaným protestům předseda Sdružení praktických lékařů.
Praktičtí lékaři počítali s meziročním růstem úhrad zdravotní péče o 3,3 procenta, podle aktuálního znění vyhlášky se mají zvýšit o 2,83 procenta. O svém protestu informovali lékaři premiéra Fialu.
Sotva skončila stávka zaměstnanců soudů, začaly další protesty v české justici, tentokrát na státních zastupitelstvích v Praze. Stávka potrvá do úterý.
Kvůli nedůstojným platovým podmínkám vyhlásily justiční odbory na 7. až 9. října stávku zaměstnanců soudů. K protestu se podle dosud přihlásilo 90 procent zaměstnanců okresních a obvodních soudů.
„Režim si je vědom toho, že i malé shromáždění může přerůst v masovou demonstraci. Chybí mu příznivci a pro udržení moci nezná jinou možnost než šíření strachu," vysvětluje Mahmúd Amiry-Moghaddam.
Lékaři sice po loňských protestech vydělávají více, ale pouze v osobním ohodnocení. Ministerstvo zdravotnictví prý neplní své závazky, chystají se proto znovu protestovat.