Slovenský premiér Robert Fico obvinil opozici z přípravy převratu v zemi. Uvedl rovněž, že v zemi působí vojenská jednotka Gruzínská legie, která je pod kontolou ukrajinské vojenské rozvědky.
Ve středečním hlasování prosadila CDU/CSU s pomocí hlasů AfD nezávaznou rezoluci požadující zpřísnění migrační politiky. Tisíce lidí proti tomu protestovaly v Berlíně, Lipsku či Mnichově.
„Dneska je den, kdy Lukašenko už pošesté falzifikuje volby, takže je to příležitost pozvat lidi na akci," říká pro iROZHLAS.cz organizátor Aliaksandr Parshankou.
„Vůbec nevím, co se bude dít za měsíc. V tom je, myslím, ta nebezpečnost a jistá bezvýchodnost vývoje na Slovensku,“ říká v rozhovoru šéfredaktor práva Petr Šabata.
Výzva k tomu, aby lidé v pátek vůbec do obchodů a na benzínky nechodili, se šířila po sociálních sítích. Bojkotu vyjádřily podporu odbory, další spotřebitelské organizace, nakonec i politické strany.
Demonstrace se v Srbsku konají už od loňského listopadu kvůli neštěstí, kdy pád betonového přístřešku před nádražím ve městě Novi Sad na severu země nepřežilo 15 lidí.
Desítky tisíc Slováků v pátek po celé zemi vyšly do ulic na další manifestace za proevropské směřování země. Páteční demonstrace jsou nejmohutnější od jejich začátku loni v prosinci, vyplývá z odhadů.
„Myslíme si, že protestovat a dát vládě najevo, že nesouhlasíte s jejími kroky, je naprosto legitimní právo zakotvené v ústavě Slovenské republiky,“ komentuje pro Český rozhlas Plus Jozef Sedilek.
Pětačtyřicetiletou Weidelovou si strana za kandidátku na kancléřku, tedy jakousi volební lídryni, vybrala už loni v prosinci. Sjezd ji v sobotu jednomyslně potvrdil.
Pokojné shromáždění několika lidí s vlajkami a reproduktorem narušovali tři protidemonstranti s megafony. Na podporovatele vězňů křičeli „zrádci“ a nadávali jim.
Protesty alávitů loni vypukly poté, co se objevilo video zachycující útok na jednu z jejich svatyň. Podle Syrské organizace pro lidská práva policie jednoho protestujícího zastřelila a pět zranila.
Shromáždění na bělehradském náměstí Slavija pořádali studenti, protestují proti jednání srbské vlády po tragédii v Novém Sadu, při které po pádu betonového přístřešku zemřelo patnáct lidí.
Třiapadesátiletý Kavelašvili byl jediným kandidátem v sobotním hlasování, které ovšem gruzínská opozice bojkotovala. Hlavu státu podle ústavních změn poprvé nevybírali voliči, ale sbor 300 volitelů.
„Aby si Gruzínský sen udržel moc, potřebuje obětního beránka. Místo toho, aby tedy mluvil o skutečných problémech země, káže o likvidaci opozice a omezování práv LGBTQ+,“ líčí Gvantsa Pertia.
Herci kritizovali nejen Šimkovičovou, ale i jejího blízkého spolupracovníka Lukáše Machalu. Ten letos na jaře například dal najevo pochybnosti, že je vědecky podložené, že Země je kulatá.
Ukrajinská mládežnická mistryně světa v karate Maria Gnesová se odmítla na prestižním turnaji Světové federace karate v Benátkách vyfotit s ruskou soupeřkou.
Masové protivládní protesty v Gruzii nemají vůdce, demonstranti se nechtějí spojit s opozicí a státní aparát s pomocí policie a maskovaných rváčů drží společnost pod krkem.
Odchod lékařů na konci letošního roku by patrně ochromil provoz nemocnic, což se na Slovensku už stalo v roce 2011. Tehdy museli pomoct čeští vojenští lékaři.
„To není namířeno proti Rusku,“ uvedl opoziční poslanec Kan Kvarčija, jenž dohodu označil jako „zotročující“ pro Abcházii. Kreml zatím podle dostupných informací na rozhodnutí parlamentu nereagoval.
Odvaha Rosy Parksové vyvolala skoro rok trvající bojkot městské dopravy v Montgomery tamním nebělošským obyvatelstvem. Byl to jeden z krůčků na cestě k demontáži amerického systému rasové segregace.
Mnoho demonstrantů neslo transparenty s různými obměnami sloganu „hanba musí změnit stranu“, který zpopularizovala oběť v případu znásilňování Gisèle Pelicotová.
Stovky policistů, hasičů a dalších příslušníků se ve čtvrtek sešly před ministerstvem vnitra na Letné. Protestují proti nízkým platům, špatné personální situaci a zatěžující byrokracii.
Střety demonstrantů s policií ve středu, druhý den v řadě, provázely v srbském Novém Sadu protesty příznivců srbské opozice, domáhajících se potrestání viníků tragického pádu části místního nádraží.