Maďarsko se brzy stane třetím největším výrobcem baterií do elektromobilů na světě. Podle místní ekonomky Ágnes Szunomár země ale nemá k výrobě dostatek vody, pracovní síly ani surovin.
Pozicí srbského prezidenta otřáslo téměř osm měsíců protestů a uzavírání univerzit po celé zemi. Jeho mandát končí v roce 2027. Kritici Aleksandara Vučiče obviňují z napojení na organizovaný zločin.
„Děkujeme, Viktore Orbáne, za to, že jste udělal propagaci tolerantnější společnosti,“ napsal starosta města Gergely Karácsony na svém facebookovém profilu na adresu maďarského premiéra.
Pokud Orbán účast zahraničních pozorovatelů na pochodu hrdosti vnímá jako vměšování, tak nepovažuje Maďarsko za zemi Evropské unie a v ten moment by z ní měl vystoupit, říká europoslankyně Gregorová.
„Nyní jsme ve fázi, kdy si řada lidí uvědomuje, že v daném bodě není cesty zpět. Ve vězení může skončit kdokoli z nás. Na ulici zatýkají i opravdu náhodné lidi,“ popisuje aktivistka Keti Tsulukidze.
Příslušníci námořní pěchoty mají na místě pomoci chránit federální pracovníky a majetek. Kalifornský guvernér Gavin Newsom nasazení námořní pěchoty stejně jako předtím Národní gardy ostře kritizoval.
„Tohle je obrázek dívky jménem Maram al-Farwáne. Píše se tu, že už nežije. Zemřela 25. dubna ve škole Dár al-Akram ve městě Gaze,“ ukazuje profesor Raz Chen.
Rozesílaná zpráva ženy označuje za hajlující Ukrajinky „provokující kozami“. Šlo však o protest členek hnutí Femen s cílem upozornit na autoritářství několika světových lídrů a vzestup ultrapravice.
Srbský prezident Aleksandar Vučič, bývalý premiér Miloš Vučevič a ministr vnitra Ivica Dačič v minulosti odmítli, že by bezpečnostní složky v průběhu protestů sonickou zbraň použily.
V Novém sadu zabil loni v listopadu betonový přístřešek na nádraží šestnáct lidí. Srbští studenti požadují mimo jiné vyjasnění celé tragédie a také vyvození odpovědnosti.
Izraelští vysloužilí i aktivní záložníci požadují ukončení bojů v Gaze a urychlenému návratu všech zbývajících rukojmích. Napsali to v otevřených dopisech adresovaných vládě i vedení IDF.
Stále populárnější vůdce hlavní opoziční strany Özgür Özel promluvil z tribuny před radnicí istanbulské čtvrti Şişli. Jejího starostu zatkla společně se starostou celého Istanbulu policie.
Izraelští piloti stíhaček ve výslužbě a v záloze vyzvali vládu, aby urychlila propuštění rukojmích držených v Gaze, i kdyby to znamenalo zastavení války. Hrozí jim propuštění.
Organizátoři reagují na návrh zákona, kterým chtějí poslanci označit vybrané nevládní organizace jako lobbisty. Původně zákon počítal s tím, že budou organizace označeny jako zahraniční agenti.
„Tahle administrativa tupě rozbíjí federální služby. Škody, které to působí vědcům, jsou často vedlejším efektem. Vláda chce omezovat rozpočet a je jí jedno, jak toho dosáhne,“ zlobí se vědkyně.
„Ukončují výzkumy, takže pacienti léčení v jeho rámci najednou přestali dostávat své léky, třeba ty na rakovinu, co zachraňují život,“ zlobí se Emma, která pracuje jako lékařka.
Před prodejnami výrobce elektromobilů Tesla ve Spojených státech i v některých evropských městech v sobotu lidé protestovali proti působení jeho šéfa Elona Muska v administrativě Donalda Trumpa.
Představa premiéra, že bude chodit na různé veřejné instituce s klidem vyprávět o sobě a svých postojích, je zcela iluzorní. To by přece byla nepokrytá agitka.
„Ven, ven. Ať Hamás vypadne,“ skandovala část demonstrantů podle příspěvků na platformě X. Na transparentech bylo napsáno „dost bylo válek“ a „nechceme válku“.
Turecká policie zadržela devět novinářů, kteří zpravodajsky pokrývali protesty proti zatčení istanbulského starosty Ekrema İmamoğlua. Úřady také blokují některá internetová média.
V Turecku se v posledních dnech konají protesty kvůli zatčení opozičního lídra a istanbulského starosty Imamoglua. „Už v minulosti se stalo, že byli prezidentští kandidáti vězněni,“ říká Drechselová.
AFP připomněla, že už z minulých prezidentských voleb v roce 2023 starostu vyřadilo odsouzení za urážku členů volební rady, a tak zvítězil stávající prezident Erdogan.
„Udržujeme pravidelný důvěrný dialog a vyměňujeme si informace, a to i s cílem čelit ‚barevným revolucím‘. To pomáhá zabránit destabilizaci situace v bratrském Srbsku,“ řekl Šojgu.
Nynější vlna demonstrací pod názvem Slovensko je Evropa odstartovaly po prosincové schůzce Fica s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jehož země v únoru 2022 vojensky zaútočila na Ukrajinu.
Hnutí Kreni-Promeni požaduje mezinárodní prošetření toho, zda byla použita na protestu sonická zbraň. Vypsalo petici, kterou podepsalo přes 580 tisíc srbských občanů.
Dvacítka protestujících přerušila debatu premiéra Petra Fialy (ODS) v atriu FSS Masarykovy univerzity v Brně. Premiér k protestujícím přistoupil a nabídl jim, ať se do debaty zapojí.