Snažíme se nesoudit, to necháváme na divákovi, říká o hře z Formanova života herec Adamczyk

Letní scéna Muzea Kampa chystá inscenaci o životě režiséra Miloše Formana. „Není to klasická činohra, je to pestrý přístup s výraznými pohybovými stylizacemi a hudbou. Po dlouhé době si tak můžu užít trochu experimentování,“ popisuje herec Marek Adamczyk v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Osobnost Plus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herec Marek Adamczyk

Herec Marek Adamczyk | Foto: Karolína Němcová | Zdroj: Český rozhlas

„Inscenace je poměrně rozmáchlá. Popisujeme dlouhé období Formanova života. Jsou to střídající se obrazy profesních úspěchů i toho, jak se vyrovnával s rodinnými a životními peripetiemi a tragédiemi. Snažíme se nesoudit, spíš to necháváme na divákovi,“ přibližuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou Osobnost Plus Michaela Rozsypala

Režisérka představení Adéla Laštovková Stodolová ke všem svým inscenacím přistupuje specifickým způsobem, pokračuje Adamczyk. „Není to klasická činohra, je to pestrý přístup s výraznými pohybovými stylizacemi a hudbou. Po dlouhé době si tak můžu užít trochu experimentování.“

Forman byl člověk, který šel cílevědomě za svými sny, soudí představitel titulní role. „Mnohem víc známe jeho uměleckou stránku a hlavně o něm víme jen to, co chtěl, abychom o něm věděli. Byl velký vypravěč a i svůj život vyprávěl způsobem, který mu konvenoval,“ nastiňuje.

„Známe jeho snahu nedělat kompromisy a nezaprodat se, ale příliš neznáme to, kolik musel obětovat ze svého osobního a rodinného života,“ dodává Formanův představitel.

Formanovy skryté komůrky

Když se herec zabývá osobností Miloše Formana, objevuje stále víc skrytých komůrek jeho života.

„V tomhle je to velmi dobrodružná práce. Takové osobnosti není těžké hrát, mnohem těžší je pak konfrontace s diváky, kteří mají třeba vlastní představu, Formana osobně znali a podobně,“ dodává Adamczyk.

Filmovou Cenu Vladislava Vančury letos získal Miloš Forman

Číst článek

„A když tvořím takovou postavu, tak je lepší na to nemyslet. Protože lidí, názorů a pohledů je tolik, že kdyby se herec snažil všem vyhovět, nevznikne nic. Proto si musím vytvořit vlastní názor a ten odprezentovat, a to i za cenu, že s ním někdo nesouzní,“ myslí si.

U Formana herec například rozpoznává rys, který si nazval latentní lenost. „Je to vlastnost, která není vnímána úplně pozitivně, protože kdyby to tak neměl, mohl filmů natočit víc,“ zamýšlí se.

„Ale zase tato vlastnost pomáhá člověku k tomu, aby se úplně neztratil ve své profesi, ve své ambici a měl čas normálně prožívat svůj život, který není nijak přesně zacílen, ale prostě si jen užívat to, že je na světě. A to v sobě Forman měl,“ shrnuje své dojmy z hereckého setkání s osobností velkého režiséra Marek Adamczyk.

Celou Osobnost Plus Michaela Rozsypala najdete v audiozáznamu v úvodu článku.

Ondřej Čihák, Michael Rozsypal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme