„Rusové nerozlišují mezi civilistou, nebo vojákem. Pro ně jsou Ukrajinci bratrský národ, a ten zasluhuje, dobro, lásku a spasení. A potřebuje pomoc ve svém pomýlení,“ říká Marhoul.
„Nemyslím, že náš Superman je bůh. Lidé chtějí být jako Superman. Ale na konci filmu zjistíme, že Superman chce být jako my,“ popisuje režisér nového filmu James Gunn.
„Stopl jsem záběr, jdu za Harveym Keitelem a říkám: Harvey, toto gesto mi nedělej, mně se to nelíbí. A on říká: Ale mně se to líbí,“ vypráví režisér Václav Marhoul o natáčení s hollywodskými hvězdami.
Popstar sedmdesátých let Karol Duchoň žil intenzivně a zemřel velmi mladý v 35 letech. „Chtěl být někdo, ale nevyužil svůj talent naplno,“ míní režisér Peter Bebjak.
„Měl jsem pocit, že opravdu děláme hit. Ale že bych měl klíč a říkal si, teď dokážu na ten klíč udělat jakoukoliv látku, tak to rozhodně ne,“ říká o tvorbě filmu Vlny režisér Jiří Mádl.
O Zlatou palmu na 78. ročníku festivalu v Cannes soutěžilo dohromady 22 filmů, mezi nimi i počiny známých režisérů jako Richard Linklater, Wes Anderson nebo bratři Jean-Pierre a Luc Dardenneovi
Jak režisér a scenárista Petr Zelenka přemýšlel nad peripetiemi seriálu Limity? Kvůli němu zavítal i mezi aktivisty. „Na druhé straně bylo absolutní ticho, nulová odezva,“ vzpomíná.
„Prosazoval myšlenku, že člověk musí být osobně na místě, a pak dokládat svědectví o tom, co se děje," vzpomíná režisér Petr Jančárek, který o Jaromíru Štětinovi natočil film.
Začínal jako dětský herec, později natočil pro film i televizi desítky titulů. Karel Smyczek nyní dostává Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii.
„Ve filmu má publikum možnost porozumět tomu, proč se lidé obrací k radikalismu,“ přibližuje režisér Filip Remunda ohledně svého dokumentu Štěstí a dobro všem.
Osmnáctiletý kluk ze zapadlé francouzské vesnice krade mléko v kravíně a pokouší se vyhrát soutěž o nejlepší sýr, protože potřebuje peníze. To má jistá úskalí... Stejně jako jeho láska.
Na stanici Český rozhlas Dvojka bude mít 9. února premiéru rozhlasový mysteriózní hororový thriller Šum režiséra Jana Vejnara, jehož tématem je umělá inteligence
Amerikánka, příběh dívky vyrůstající v dětském domově v komunistickém Československu, přerostla během několika let z osobních vzpomínek v divadelní, a nakonec i filmovou adaptaci.
V pořadí 32. ceny Český lev budou předány v sobotu 8. března. Nejvíce šancí získat křišťálovou sošku mají s nejvyšším počtem nominací filmy Vlny, Amerikánka, Mord a minisérie Metoda Markovič: Hojer.
Film Parthenope vypráví o krásné dívce, která zažívá smrt bratra, obdiv mužů i setkání se slavným spisovatelem. „Nejdůležitější je na něm téma času. Jak plyne a jak nás proměňuje,“ říká Sorrentino.
České pohádky neodmyslitelně patří k Vánocům a Novému roku. Server iROZHLAS.cz přináší přehled málo známých střípků a zajímavostí o kostýmech českých pohádek.
„Pokud jste unaveni z náročných rodinných setkání, chcete mít možnost zažít něco jiného, získat jiný náhled na lásku a sexualitu, myslím, že ten film mohl být dobrý způsob, jak strávit závěr Vánoc.“
Cruisova hlavní role ve snímku Top Gun z roku 1986, v němž ztvárnil roli vojenského pilota, jej vynesla mezi celebrity a obrovský úspěch filmu tehdy zvedl zájem o vstup do armády.
Film Krajan se odehrává během silvestrovského večera roku 1944 v Sudetech na chatě odstřihnuté od civilizace. Setkává se v ní starší muž s důstojníkem SS.
„Pokusili jsme se film postavit čistě fakticky a doufali jsme, že najdeme viníka,“ popisuje pro Český rozhlas Plus scenárista a režisér filmu Aneta Jiří Sádek.
„Děti těmi filmy chtějí vyjadřovat věci, které jsou pro ně náročné. A společnost by se tomu měla věnovat, měla by vidět, jak děti přemýšlí a uvažují,“ vysvětluje kameraman Berkovič.
Dokumenty Český sen, Matrix AB, V síti nebo Velké nic. Všechny tyto snímky spojuje jedna postava, režisér Vít Klusák. Právě on natáčel před devíti lety dokument o šéfovi ANO Andreji Babišovi.