Svět magie Harryho Pottera znovu ožívá. Lístky na londýnskou výstavu si koupilo 30 tisíc lidí

Výstava Harry Potter: Dějiny magie se v pátek otevírá v londýnské Britské knihovně. Vyprodaná je na týdny dopředu. Vstupenky si v předprodeji koupilo rekordních 30 tisíc lidí. Od prvního vydání legendární knihy britské spisovatelky J. K. Rowlingové o mladém čaroději uplynulo už dvacet let. Expozice je určena každému, koho zajímá souvislost mezi literárním světem Harryho Pottera a skutečnou historií magie.

Uvnitř foto Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava byla vyprodána na týdny dopředu.

Výstava byla vyprodána na týdny dopředu. | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Na papíře vytrženém z bloku si Joanne Rowlingová načrtla plánek Bradavic. A takto to nejspíš celé začalo. Vidíme na něm bradavickou školu, les s domkem šafáře Rubeuse Hagrida, vrbu mlátičku i spoustu dalších kouzelných věcí, které později ožily v jejích knihách. 

Vstupenky si v předprodeji koupilo rekordních 30 tisíc lidí. | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

„Báječné příběhy Harryho Pottera obsahují odkazy na magii. Rowlingová nás zavádí do světa jednorožců, kouzelnických hůlek a draků, ale to vše má kulturní a historické pozadí,“ říká Radiožurnálu kurátor výstavy Julian Harrison.

A o to právě na výstavě jde, ukázat historii magie i roli, kterou v minulosti hrála. Rukopisy Joanne Rowlingové a originály knižních ilustrací se tak mísí s unikátními historickými exponáty.

„Výstava se vrací stovky, v některých případech tisíce let do minulosti, abychom ukázali historii a tradici magie. Mnoha exponátů je z našich sbírek, ale nebyly dosud veřejnosti představeny,“ informuje šéf propagace Britské knihovny Jamie Andrews.

Výrobce kamene mudrců skutečně žil

V devíti sálech věnovaných magii, astrologii, alchymii a dalším podobným disciplínám jsou k vidění staré magické knihy i okultní předměty. Od titěrného bezoárového kamene ve zlatém pouzdře až po šest metrů dlouhý popis výroby kamene mudrců a elixíru nesmrtelnosti.

„Tento úžasný manuskript z 16. století dává návod, jak kámen mudrců vyrobit. Jak nejprve stvořit červený kámen, bílý kámen a černý kámen a jak jejich spojením vzniká konečně kámen mudrců a elixír života,“ popisuje kurátorka Joana Norledgová.

V knihách o Harrym Potterovi se dočteme, že jediným člověkem, který kdy kámen mudrců skutečně vyrobil, byl Nicholas Flamel. Na výstavě se pak dozvíme, že Nicholas Flamel skutečně žil. Najdeme zde i jeho náhrobní kámen z roku 1418, který zapůjčilo muzeum v Paříži.

Nejstarší zápis magické formule abracadabra

Podobných souvislostí mezi literárním světem Harryho Pottera a skutečnou historií je na výstavě celá řada. Na své si tak přijdou nejen milovníci a znalci imaginárního světa Rowlingové, ale i zájemci o skutečnou historii magie.

První zápis zaklínadla abrakadabra (vpravo dole) | Foto: British Library | Zdroj: Český rozhlas

„Toto je nejstarší zápis magické formule abracadabra,“ ukazuje kurátorka Norledgová ve staré knize.

„Všimněte si, jak že celá formulka je naspaná jako kaligram ve tvaru trojúhelníku. V římských dobách sloužila jako zaklínadlo proti malárii,“ doplňuje.

Součástí výstavy je i křišťálová koule. Má asi dvacet centimetrů v průměru, když se nad ni člověk nakloní a přiloží ruce, začne vydávat zvláštní zvuky a uvnitř se rozpohybují zvláštní stíny. Návštěvníci by z ní měli vyčíst budoucnost, vypadá to ale spíš jako předpověď počasí, která hlásí trvale zataženo.

„Jak říkala profesorka jasnovidectví Sibyla Trelawneyová, čtení z koule je zapeklitá disciplína. Ronovi ani Harrymu to nedávalo moc smysl. Je to jen na každém, jak si obrazy v křišťálové kouli vyloží,“ uklidňuje kurátorka výstavy Joana Norledgová.

Joanne Rowlingová / Harry Potter | Foto: Český rozhlas

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme