‚Říct největší sen by byl eufemismus.‘ Taylor Swift získala plná práva ke své kompletní hudební tvorbě
Po téměř šesti letech od chvíle, kdy byl její hudební katalog prodán bez jejího souhlasu, oznámila Taylor Swift fanouškům, že se jí konečně podařilo koupit zpět svá autorská práva. Jedná se o zásadní zlom v příběhu, který inspiroval mnoho dalších umělců k boji za vlastnictví vlastní tvorby.
„Opravdu můžu říct tato slova: Všechna hudba, kterou jsem kdy vytvořila… teď patří… mně,“ píše ve speciálním dopise Taylor Swift svým fanouškům, který zveřejnila na webových stránkách.
„Říct, že tohle je můj největší splněný sen, je vlastně docela eufemismus. Moji fanoušci vědí, jak moc to pro mě bylo důležité – tak moc, že jsem pečlivě znovu nahrávala a vydávala svá alba a nazvala je Taylor's Version (česky Taylořina verze),“ napsala Taylor Swift.
Taylor Swift byla loni popáté nejposlouchanějším hudebníkem roku. Druhý byl rapper Drake
Číst článek
V emocionálním vyjádření popisuje, jak po dvaceti letech nadějí, zklamání a snahy konečně získala kontrolu nad svými prvními šesti alby, včetně všech videoklipů.
Swift ve svém prohlášení zároveň poděkovala fanouškům za podporu, která jí umožnila tento krok uskutečnit. Připomněla, že právě díky jejich zájmu o znovunahrané verze alb, označené jako Taylor’s Version, a díky obrovskému úspěchu turné The Eras Tour měla prostředky i sílu vzít osud své hudby zpět do vlastních rukou.
„Tohle všechno se mohlo stát jen díky vám,“ napsala s tím, že po letech právních tahanic a obchodních dohod konečně drží své životní dílo ve vlastních rukou – bez podmínek, partnerství nebo kompromisů.
Příběh s vlastnictvím
Za jménem, které dnes zná celý svět, je ale příběh o právu na vlastní hudbu, o odporu vůči hudebnímu průmyslu a o velmi osobním boji, který proměnila v tvůrčí manifest. V roce 2019 oznámila, že začne přehrávat svá starší alba. Proč? Důvod má jméno – autorská práva.
Swifties znovu žalují prodejce vstupenek Ticketmaster, vykazuje podle nich monopolní chování
Číst článek
Taylor Swift podepsala už jako teenager smlouvu s nezávislým vydavatelstvím Big Machine Records, které vydalo její první alba – od debutu v roce 2006 po Reputation v roce 2017.
Problém byl v tom, že vydavatelství vlastnilo takzvané master nahrávky – originální záznamy, ze kterých se vyrábějí kopie alb, streamuje hudba nebo používají skladby v reklamách či filmech. Swift sice psala všechny své písně sama nebo se podílela na jejich tvorbě, ale práva k původním nahrávkám nevlastnila.
V roce 2019 Big Machine Records koupil podnikatel Scooter Braun, manažer Justina Biebera nebo Kanyeho Westa – tedy lidí, s nimiž měla Swift napjaté vztahy. Veřejně vyjádřila svůj nesouhlas.
Debutové desky
Proto se Taylor Swift rozhodla pro radikální krok – začala přehrávat svá stará alba od nuly. Díky tomu vznikaly tzv. „Taylor’s Version“, nové verze původních alb.
Cílem bylo, aby fanoušci a firmy (např. filmaři) používali právě tyto verze, čímž výdělek a kontrola zůstává v jejích rukou. Prvním přehraným albem byla „Fearless“ v roce 2021, následovalo „Red“, „Speak Now“ a nejnověji „1989“.
Tyto verze nejsou pouhými replikami. Swift k nim přidává takzvaná „From The Vault“ skladby – písně, které napsala v dané době, ale nevešly se tehdy na původní album. Tím dává fanouškům nový obsah a posiluje osobní propojení s každým přehráním.
V listopadu 2020 Braun katalog prodal investiční společnosti Shamrock Capital. Od které si nyní Taylor Swift po dlouhých vyjednáváních celý svůj hudební katalog koupila.
Právě takzvané „skladby ze šuplíku“ Taylor Swift z období alba Reputation vydá. Samotná deska se ale přezpívané verze nedočká.