SOUTĚŽ: Fenomén Semafor – znovu a s porozuměním. Vyhrajte knihu o písničkářích Suchém a Šlitrovi
„Když jsem byl malý a někam jsme (s rodiči) jeli autem, zpívali jsme si cestou písničky ze Semaforu,“ vzpomíná hudební publicista Pavel Klusák. Ve své nové monografii se v doprovodu skladeb, jako je Jonáš a tingl-tangl, Dobře placená procházka nebo Ďábel z Vinohrad, vrací do 60. let minulého století, aby se, jak říká, vykoupal ve zlaté éře tohoto divadelního fenoménu. O knihu hrajeme v pravidelné soutěži webu iROZHLAS.cz.
Když na Štěpána roku 1969 zemřel Jiří Šlitr na otravu oxidem uhelnatým, který unikal ze starého plynového topení v jeho ateliéru, skončila tím nejen jedna etapa v dějinách Semaforu, ale i v dějinách Československa.
„Divadlo písniček“ totiž v první polovině 60. let naprosto proměnilo krajinu domácí populární hudby. Suchý se Šlitrem neslevovali z originality a vysoké úrovně. Zároveň měli skvělé načasování: veškerý „showbyznys“ v Československu byl totiž teprve ve fázi zrodu. Proto se semaforské písně poetických kvalit a chytrého humoru mohly načas stát nejpopulárnějšími šlágry v zemi.
„Na jednu stranu je kniha psaná veskrze seriózně, na druhou stranu se ale svou komikou týká velmi hravého přístupu k životu a tvorbě. Doufám, že ta semaforská radost a hravost je z ní patrná. Taky mi ale šlo o zasazení Semaforu do širšího společenského příběhu. Suchý pracoval se slovy. A byl v nich velmi bdělý směrem k tomu, co se kolem něj dělo,“ přibližuje Klusák.
„Kdo bude knihu číst kvůli radostné, anekdotické a historkářské rovině, se postupně prokouše k rovině socio-politické. A kdo ji bude číst kvůli kulturnímu kontextu, se neubrání zase tomu, aby se dostal k té drobné radosti. Mezi těmito dvěma rovinami se kniha odehrává.“
Obsáhlá monografie se noří do dekády 60. let skrze jednotlivá semaforská představení – a k tomu navíc i některá předsemaforská z Reduty a Divadla Na zábradlí – a uvádí na pravou míru i některé nejasnosti nebo mýty.
„Ta knížka má jednoduchou strukturu chronologické jízdy časem. Snažil jsem se být věrný hlavním příběhům, které vycházejí z jednotlivých divadelních her. Kniha není úplně tenká, ale rozhodně se do ní nedostalo všechno. Měl jsem pocit, že to vyprávění nelze přetížit, přehltit,“ říká Klusák.
„V určitou chvíli jsem zjistil, že není úplně nutné chtít objevovat super neznámé materiály, že vlastně stačí pozorně, skutečně pozorně přečíst a navnímat, co je k dispozici. Tam se může zrodit taky něco cenného pro příběh Suchého a Šlitra, pro interpretaci jejich díla,“ dodává publicista.
Pavel Klusák pracoval jako redaktor přílohy Orientace Lidových novin a šéfredaktor časopisu GHMP Qartal. Jeho texty se objevují na webu Aktuálně.cz či v Deníku N. V Českém rozhlase Vltava uvádí každý týden experimentální hudbu.
Pravidla soutěže
Přečtěte si Obecná pravidla soutěže o knihy se zpravodajským serverem iROZHLAS.cz
Stojí také za radioseriály o přelomových skladatelích posledního půlstoletí, o populární hudbě v normalizačním Československu, o Kurtu Cobainovi, osobnostech ženské emancipace v hudbě či právě i o divadle Semafor.
Jeho audioseriál Gotťák získal cenu pro nejlepší podcast roku na festivalu Prix Bohemia 2023. Působí jako hudební kurátor Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Je režisérem filmu Hudba Zdeněk Liška a autorem hry Abba — Scény z manželského života a „příručky-prózy o hodnotách v hudbě“ Uvnitř banánu.
Jeho nejnovější kniha Suchý a Šlitr / Semafor 1959—1969 vyšla v nakladatelství Host. Tam před čtyřmi lety publikoval také svou kritickou biografii o životě a době Karla Gotta s názvem Gott. Československý příběh. Klusák za ni získal dvě ceny Magnesia Litera.
UKÁZKA Z KNIHY
Postavme vedle sebe dva zážitky, dva iniciační momenty budoucích protagonistů Semaforu, kteří o sobě tehdy ještě nevěděli. Suchý se osudově setkal s komikou a písněmi Voskovce & Wericha, Šlitr s jiskrnou hudbou Bellova dixielandu. Přihodilo se to v rozmezí několika měsíců, v krátké svobodnější poválečné periodě, později už by to nebylo možné. Do kulturního útlumu pozdějších let si oba autoři nesli prožitek, který se postupně formoval v konkrétní pocit: v sen o tom, že jednou bude možné na toto všechno naplno navázat.
Nikoho samozřejmě dlouho nenapadlo, že mezitím uplyne řada let, čas trhne oponou a svět bude vyznávat jiné, aktuálnější styly. Ale všechno se dělo tak, jak mělo. Vždyť sen o tom, že jednou se všechna upíraná kultura dožene a bude to stát za to, si spolu se dvěma Jiřími v sobě nesla celá generace.
Pokud se chcete zapojit do soutěže o 5 knih Suchý a Šlitr / Semafor 1959—1969, napište nám do pátku 24. ledna do 18.00 na e-mailovou adresu soutez.irozhlas@rozhlas.cz odpověď na následující otázku:
Jak se jmenuje vůbec první hra, kterou uvedlo divadlo Semafor?
Do odpovědi uveďte:
- Jméno a příjmení
- Adresu pro případ výhry
- Telefon, případně e-mail
Výherce bude server iROZHLAS.cz losovat ze správných odpovědí, každý se může v daném kole účastnit pouze jednou. Více se dočtete v pravidlech.