Jak přemýšlejí příznivci Donalda Trumpa a proč mu propadli? A co prožívají ti, kdo se do USA snaží dostat přes jižní hranici? Odpovědi ve své reportážní knize nabízí rozhlasový zpravodaj Jan Kaliba.
Půl dekády abstinence oslavila autorka blogu Zápisník alkoholičky třetí knihou. Tento týden si o ni můžete zahrát v pravidelné soutěži webu iROZHLAS.cz.
Hrdinkou románu Niny Špitálníkové je mladá žena, kterou koreanistka zpovídala pro svou knihu hovorů s uprchlíky ze Severní Koreje. Je Severka oběť, nebo viník?
Říkali mu Armagedon a z jeho životních osudů čerpal inspiraci spisovatel Bohumil Hrabal. Teď se historikovi Zdeňku Bauerovi podařilo vypátrat, kdo Armagedon je a jaký byl jeho opravdový život.
Humoristický román Eduarda Basse o československém fotbalovém mužstvu dobývajícím svět se stal krátce po svém vydání v roce 1922 hitem – a dodnes patří mezi autorova nejznámější díla.
Literární velikán, ochránce románu, symbol člověka, který bojoval za svobodu a kulturu. Takovými slovy se přesně před rokem ve Francii loučili se spisovatelem Milanem Kunderou.
Lahůdkářství / Pivovar||red|Literatura|KNIŽNÍ SOUTĚŽ
Co jedl Karel IV. a co Jiří z Poděbrad? A jak starý je vlastně špekáček? Tomu všemu se věnuje Christian Szabo ve svém knižním gastronomickém projektu Evoluce českého jídla.
„Velký krok kupředu pro houby celého světa,“ hlásá úvodník prvního (fiktivního) časopisu, který „je nejen o houbách a pro houby“, ale v jehož redakci také samy houby pracují.
V rámci pravidelné knižní soutěže hrajeme o Ještě jeden level. Poučený průvodce videohrami odhaluje, že některé z nich mohou být třeba spalující společenskou kritikou jako ty největší romány.
Autor oblíbeného podcastu Kriminálka v nové knize zpovídá policejního operativce, vyšetřovatele, velitele zásahovky, šéfa mordparty, státního zástupce a někdejšího policejního prezidenta.
„Kniha má za cíl ukázat, že trans lidé mezi námi byli vždy, jenom neexistovala média, která by odvykládala jejich zkušenosti,“ popsala pro Český rozhlas Plus autorka Marto Kelbl.
Nový grafický román v celkem 22 obrazech představuje hlavní momenty na životní cestě jednoho z nejvýznamnějších světových spisovatelů, kteří se ve svých dílech věnovali holokaustu.
V pravidelné soutěži hrajeme o knihu, ve které se režisérka a spisovatelka Andrea Sedláčková vydává po stopách nekonvenční umělkyně, prochází desítky archivů, policejních záznamů a deníků.
Knižní prvotina rusistky Aleny Machoninové rekonstruuje osudy Heleny Frischerové, české Židovky a předobrazu postavy Ri z románu Moskva-hranice od Jiřího Weila.
Pomáhá různým firmám zavádět digitální inovace včetně AI. Filip Dřímalka je manažer zabývající se novými trendy a inovacemi. „AI není strašák,“ vysvětluje.
Při Dvořákově práci jde o vteřiny. Během nich se musí rozhodnout, vytěsnit emoce a často si i sáhnout na dno.
„První pomocí nejde ublížit,“ říká. „Potřebujete na ni jenom své ruce a ochotu pomoct.“
Kde se bere láska? Může za ni genetika? A co když je každý náš další vztah jen přesnou kopií toho předchozího? Tyto otázky si klade Štěpánka Jislová ve své nové komiksové knize.
Jak se dá pohádkově zbohatnout při sbírání hub? A kdo popsal strop jedné slavné britské hospody? I na to odpovídá gastrocestopis, o který tento týden hrajeme v pravidelné knižní soutěži.
„Má choť mi knihu jednou za čas nenápadně podstrčila na stůl, podíval jsem se do ní, udělal pár škrtů, a pak jsem řekl – to nemůžu, je to blbé, nejde to,“ vypráví o knize Ivan Kraus.
„Lezení se věnuji naplno už více než dvacet let,“ popisuje v knize Adam Ondra. „Od šesti let lezu minimálně čtyřikrát týdně. Nevím, kým bych byl ani jaký bych byl, kdybych lezení neměl.“