Poslední rozloučení s Pavlem Šrutem. Zazněly jeho verše i píseň Březen

Přátelé a spolupracovníci vyprovodili všestranného autora Pavla Šruta na poslední cestu recitací jeho veršů a písněmi, které otextoval. Smuteční rozloučení s básníkem, autorem knížek pro děti, textařem a překladatelem se konalo ve středu v Krematoriu Strašnice. Šrut zemřel 20. dubna ve věku 78 let.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obřad zahájili violoncellista Olin Nejezchleba a kytarista Norbi Kovács, kteří zahráli píseň Březen. „Hudbu napsal Petr Skoumal. Vybrali jsme ji proto, že kluci byli kamarádi," uvedl Nejezchleba.

Zemřel Pavel Šrut. Básník a spisovatel, který zjistil, proč lidem mizí ponožky

Číst článek

Ke katafalku vyzdobeném velkou Šrutovou fotografií a množstvím květin se držiteli mnoha literárních cen přišli poklonit například hudebníci Jan Hrubý, Luboš Pospíšil, písničkář a spisovatel Jiří Dědeček, spisovatel, herec, zpěvák a autor textů Jan Vodňanský, hudební kritik Jan Rejžek, ředitel nakladatelství Lubomír Houdek, herec, scenárista a režisér Břetislav Rychlík nebo Šrutův dlouholetý spolupracovník Michal Prokop.

„Od roku 1983 byl mým nejaktivnějším a pro mě nejdůležitějším textařem. Byl autorem mého největšího hitu Kolej Yesterday, který napsal spolu s Petrem Skoumalem, ale těch textů bylo samozřejmě mnohem víc," řekl Prokop.

„On byl také iniciátorem mého návratu na hudební scénu, protože v roce 2005 mě až agresivním způsobem donutil natočit desku Poprvé naposledy. Takže mu vděčím za hodně, a nejen profesně, ale i osobně. Byl to úžasný člověk," dodal.

Účastníci smutečního obřadu se rozešli za zvuků písně Kdybych já byl boháčem. Rodina zesnulého požádala o upuštění od kondolencí.

Pavel Šrut, autor knihy Lichožrouti

Šrut byl nositelem prestižní Ceny Jaroslava Seiferta, Ceny Karla Čapka udělované českým PEN klubem nebo Státní ceny za literaturu a překlad. První jeho sbírka veršů Noc plná křídel vyšla roku 1964.

Napsal i několik desítek knížek pro děti. Z poslední doby je asi nejznámější trilogie Lichožrouti, za jejíž první díl v roce 2009 dostal Cenu Magnesia Litera.

Proslul zejména jako básník, psal ale i fejetony a povídky, překládal z angličtiny a španělštiny. Širokou popularitu mu vynesly jeho písňové texty, jež se staly hity repertoáru Petra Skoumala, Luboše Pospíšila, Michala Prokopa či Vladimíra Mišíka. Pro jeho díla je typická hravost, lehkost, humor a jazyková vynalézavost.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme