Oslavy 130 let Mahenova divadla v Brně se nesly v duchu 19. století

Mahenovo divadlo v Brně si dvouhodinovým programem připomnělo 130 let od slavnostního otevření. Návštěvníci se mohli během prohlídky podívat například na koncový kámen celé stavby či na originál Edisonovy žárovky, která budovu rozsvítila jako vůbec první divadlo na evropském kontinentu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skupiny diváků provázeli po jevišti herci ve stylových kostýmech

Skupiny diváků provázeli po jevišti herci ve stylových kostýmech | Foto: Ivan Holas | Zdroj: Český rozhlas

Do divadla dnes večer lákaly nejen úvodní fanfáry, ale také ostrý zvuk starého flašinetu. Nechyběl kamelot, který rozdával noviny s dobovými články, ani pánové a dámy ve stylových kostýmech. Kromě členů souboru je oblékla i pověřená ředitelka Národního divadla Brno Marie Hubová.

„Pro herce, ale určitě i pro nás, takový ten obslužný personál, administrativu, je to určitě zážitek, protože jsme si mohli vyzkoušet právě ty dobové kostýmy a trošičku nasát atmosféru otevření divadla, což je rok 1882. Pro mě osobně je to něco úplně úžasného, působí to na mě úplně dobově, je to prostě krásné,“ svěřila se.

Pro návštěvníky byly mimo jiné připraveny ukázky z archívu České televize a Českého rozhlasu. Ze svého vztahu k Mahenově divadlu se v nich vyznali například Hugo Haas či Ladislav Pešek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Ivan Holas přiblížil oslavy 130 let od otevření Mahenova divadla v Brně

Tehdejší Německé městské divadlo se veřejnosti poprvé otevřelo 14. listopadu 1882 po pouhých 17 měsících od zahájení stavby. Budova v centru města je považována za cennou ukázku historizující architektury kombinující několik stylů konce 19. století.

Divadlo prošlo za 130 let různými přestavbami, tou první dokonce ještě před otevřením. Po sérii ničivých požárů evropských divadel, včetně Národního divadla v Praze, totiž byla v průběhu stavby doplněna další schodiště a východy. Namísto plynového osvětlení pak byly poprvé v Evropě instalovány žárovky.

Z hlediště zůstala původní jen „bidýlka“ ve čtvrtém pořadí, kam se posadil i pan Karel Drla. „Mírně nepohodlně, ale jde to. Když jsem viděl kostýmy, tak mi to navodilo tu atmosféru. Tenkrát byli lidé trošičku menší, tak to určitě přijímali daleko lépe,“ zhodnotil kvalitu dobového sezení.

Někteří návštěvníci sice byli trochu zklamaní, že se kvůli večernímu představení nemohli podívat do zákulisí, jiné ale zvolená forma oslav zcela uspokojila.

Ivan Holas, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme