„Byl schopen rychle odhadnout, kdy by riskoval zbytečně. Nepouštěl se do střetnutí, u kterých věděl, že by neměl šanci,“ uvedl pro Radiožurnál ředitel husitského muzea v Táboře Jakub Smrčka.
Šestice milostných trampot sympaťáka s pověstí proutníka, kterou si nezaslouženě vydobyl zájmem o 23 kosteleckých krásek, vytváří smolnou knihu jeho sexuálního loudění.
„Jako by po smrti Beethovenů, Mozartů a Bachů nadešlo v hudbě vakuum, do něhož napumpovali vzduch až Pink Floyd,“ stojí v recenzi na koncert z roku 1994.
Už ve 30. letech znali vysílání z Brna pod názvem Verda Stacio lidé napříč Evropou. V univerzálním umělém jazyce esperanto z Brna vysílal i herec Karel Höger.
Slovensko si ve čtvrtek připomíná 80. výročí zahájení Slovenského národního povstání, tedy ozbrojeného vystoupení proti německé okupaci a domácímu kolaborantskému režimu.
Je nejstarší, největší a stále nejposlouchanější regionální stanicí Českého rozhlasu. Poprvé začal brněnský rozhlas pravidelně vysílat před 100 lety, konkerétně 1. září 1924. Jak to tehdy vypadalo?
Události srpna 1968 si v Praze ve Vinohradské ulici před budovou Českého rozhlasu připomněli nejvyšší ústavní činitelé v čele s prezidentem Petrem Pavlem.
„Bylo to hrozné, ztratil jsem tam kamarády. Vidím to i ve snech, jako by to bylo včera,“ vzpomíná pan Andreas. Když začala turecká invaze, končil vojenskou službu.
Před 82 lety nacisté srovnali se zemí Lidice. Stalo se tak po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Před dvěma lety se objevil deník jedné z lidických žen Emílie Rohlové.
Členové klubu přijeli do Francie s jeepy, spí ve vojenském stanu ve vojenských spacácích a mají uniformy. „My se snažíme napodobit ten život, co nejvíc to jde,“ popisuje Tomáš Chorý.
O knihu publicistky Mileny Štráfeldové líčící dramatický osud, dobu i lidi, kteří obklopovali skladatele Bedřicha Smetanu, si můžete tento týden zahrát v pravidelné soutěži webu iROZHLAS.cz.
Nacisté zavlekli v letech 1941 až 1945 do terezínského ghetta na 155 000 Židů z celé Evropy. Odhaduje se, že v důsledku stresu, hladu a špatných ubytovacích podmínek zemřelo v ghettu 35 000 lidí.
Na čtvrteční přehlídce bylo podle ruských médií k vidění méně vojenské techniky než v letech před invazí na Ukrajinu. Neúčastní se jí také žádní představitelé západních zemí.
Otevřelo pouze pro pozvané hosty, kterých bylo podle Roberta Mary zhruba 50 tisíc a šlo z většiny o politicky exponované osoby nebo rodinné příslušníky zúčastněných na výstavbě.
„Věcí, na které přispěla třeba z 80 procent EU, je u nás spousta. Jinou otázkou je, jak moudře s fondy hospodaříme, proč nestavíme dálnice jako Poláci, proč jich nemáme víc a podobně,“ říká Černý.
Prezident Andrzej Duda ocenil realizované investice, zmínil třeba čerpání z unijních fondů, Polsko bylo totiž od roku 2004 největším příjemcem unijních peněz, získalo přes 248 miliard eur.
Jakou šanci nedokázalo Česko v EU využít? „Možná, že jsme nedokázali využít šanci přijmout euro. Myslím si, že to je jeden z největších dluhů, který v integraci máme,“ řekl Dvořák.
Ačkoliv si to řada lidí nemyslí, při pohledu na čísla a fakta se Česko za 20 let změnilo v mnoha ohledech k lepšímu, uvedl na festivalu United Islands of Prague český prezident.
„Jako doktor práv odešel mezi ty poslední nejchudší, mezi uklízečky, romské kopáče a pracovníky v hutích na Kladně. A tam žil svůj těžký, ale bohatý život,“ říká o Hrabalovi literární historik.
Postoj České republiky k vnějším obranným hrozbám se změnil. Dříve vláda vnímala obranné hrozby jako vzdálené, to je dnes jiné, říká expert Daniel Koštoval.
Válka na Ukrajině vstupuje do svého třetího roku. A jak se shodují čtyři experti, které oslovil server iROZHLAS.cz a Radiožurnál, nebude s největší pravděpodobností poslední.
Podle německé policie se na 5000 lidí sešlo u Braniborské brány v centru Berlína. „Místo nás všech v tomto boji za svobodu je na straně našich ukrajinských přátel,“ řekl berlínský starost Kai Wegner.
Jakub Jánovský spolu se svými kolegy z nizozemského blogu Oryx vytvořil asi nejpřesnější databázi zničené techniky na Ukrajině. V rozhovoru říká, že Kreml ztratil už více než 2750 tanků.
Brněnské vysílání začalo oficiálně 1. září 1924. Oslavy tohoto výročí potrvají celý letošní rok. Lidé se podívají do trezoru bývalé banky, kde rozhlas sídlí, i na koncerty v jeho největším studiu.